Три доші
Аюрведа Секрети

Три доші

Share Button

Кожна людина має свою індивідуальну природу, так само як і різноманітні рослини мають різні якості. Ми – органічні істоти, результат наших батьків. Спираючись на ці знання, люди почали помічати спільне у людських якостях. Вони почали пов’язувати явища нашого тіла з природними. В природі є вогонь, земля, вода, повітря та ефір. А отже, й ці елементи можна знайти і в людському тілі.

Як і всі живі організми, людський, створений для того, щоб підтримувати життя. Ми п’ємо воду, коли відчуваємо спрагу, їмо – коли голодні, та лягаємо спати, якщо знесилені. Тіло створено, щоб виживати та збільшувати здатність до виживання.

Традиційна староіндійська медицина Аюрведа (що в перекладі з санскриту означає “наука життя”) вчить, що в той час, як в природі існують п’ять основних елементів, разом вони формують три основних енергетичних типи. Вони визначають здатність тіла підтримувати життя. Кожен енергетичний тип полегшує один з трьох фундаментальних процесів організму. Ці три енергетичні типи називають дошами.
Є три доші:

 • вата
 • піта
 • капха.

Вата

Як Ви думаєте, що би трапилось, якщо споживати їжу, а продукти відходів лишалися би в організмі? Це сміття отруїло би наше тіло, чи не так? А якщо Ви б наступили на іржавий цвях і не відчували б ніякого болю чи здогадались би Ви тоді, що до тіла могла потрапити інфекція?

А що б з нами було, якби ми не мали можливості рухатись? Чи мали би Ви здатність бігти при якійсь загрозі життю? Здатність рухатись, не важливо, чи це шлаки і токсини, сигнали нервової системи, чи, просто переміщувати тіло в просторі – це невід’ємний та обов’язковий аспект виживання.

Процеси руху в людському організмі регулює Вата. Енергія Вати сприяє успішному виведенню шлаків і токсинів, підтримці та функціонуванню нервової системи ті іншим різноманітним аспектам руху. В той час, як збалансована Вата-доша створює здоровий рух через все тіло, надлишок або ж накопичення цієї енергії призводить до проблем зі здоров’ям. Коли вітер обдуває суху білизну, що сушиться на вулиці,- вона пересихає. Коли в тілі забагато енергії Вата,- воно теж може пересохнути.

Люди, які народилися з великою кількістю енергії Вата досить чутливі до руху. Це означає, що вони будуть мати багато проблем, пов’язаних із сухістю та повітряністю:

 • суха шкіра (забагато повітря у шкірі)
 • безсоння (забагато руху в думках)
 • закрепи (недостатньо руху в кишечнику)
 • занепокоєння та страх (багато руху в думках)
 • остеоартрит (багато повітря в кістках)
 • нервові розлади (розладнаний рух в нервовій системі).

Люди цієї доші завжди наповнені великою кількістю нових ідей. Потенційно креативні, вони, дуже швидко забувають про попередні й рухаються до нових. На жаль, часто вони так і лишаються ідеями та думками.

Людей цієї доші часто називають незібраними, ненадійними, повітряними. Вони схильні нервувати, відчувати страх, сум, збудження чи піднесення.

Піта

Процес перетворення їжі, що ми споживаємо, на енергію називають метаболізмом або ж обміном речовин. Ми споживаємо продукти харчування, а наше тіло бере з них те, що йому найбільше потрібно в даний конкретний момент для підтримки різноманітних процесів. В Аюрведі процес утворення енергії підтримує Піта.

Енергія цієї доші сприяє засвоєнню їжі, регулює силу травної системи та гарантує здатність організму засвоювати різні речовини – токсичні чи ні. Це комбінація елементів вогню та води, де виробляється енергія. Процес досить схожий на приготування овочів в киплячій воді. Іншими словами – це енергія, яка створює енергію.

Збалансована Піта полегшує вироблення енергії. Накопичення ж вогню призводить до збільшення тепла. Пригадайте: коли овочі дуже довго готуються або ж вогонь засильний – вони пригорають. Так само й збільшення Піти в організмі може призвести до вигорання.

Люди енергії Піти дуже чуттєві до спеки. А це значить, що багато проблем зі здоров’ям можуть бути пов’язані зі спекою та подразненнями:

 • диспепсія та печія (забагато вогню в шлунку)
 • синдром подразнення кишечнику (запалення в шлунково-кишковому тракті)
 • запалення шкіри: акне та кропив’янка (подразнення шкіри)
 • потовиділення (забагато тепла та потреба в охолодженні)
 • тенденіти та ревматоїдні артрити
 • дратівливість та злість (забагато вогню у думках).

Люди Піти-доші схильні до концентрації, дій та досягнень. В той час, як вони досить продуктивні особи, вони й достатньо агресивні при досягненні цілей. Їх звинувачують у зверхності та напористості, що не має нічого спільного з наполегливістю. Вони частіше та сильніше відчувають злість, заздрість та ревнощі, дуже імпульсивні. Коли почувають дискомфорт, – їх це просто виводить з себе.

Капха

Варто згадати і про наше фізичне тіло, без якого жоден рух навряд чи існував. Для того, щоб перебувати в цьому світі ми маємо підтримувати у здоров’ї наше тіло. Інакше – ми просто дух, що проходить крізь стіни. Процес утворення нашого фізичного тіла проходить під керуванням Капха-доші.

Енергія Капхи сприяє міцності та регенерації тіла. Використовуючи енергію, яка утворилась внаслідок роботи Піти, Капха створює нові тканини. Комбінація елементів води та землі цієї доші допомагає підтримувати стабільність, так само, як волога земля є чудовим фундаментом для рослин.

Збалансована енергія Капхи призводить до сили, міцності та стійкості тіла. Збільшення же цієї енергії в тілі призводить до закрепів, важкості у всьому тілі та млявості. Просто уявіть: коли забагато води та землі навкруги – утворюється бруд.

Коли забагато елементів землі та води в тілі – можна добряче застрягнути. Люди, народжені з перевагою Капха чутливі до вологості та маси. Це означає, що проблеми зі здоров’ям найбільше проявлятимуться у перевантаженості та гладкості.
Вони часто:

 • мають надлишкову вагу (надлишок маси)
 • респіраторні проблеми такі як астма та алергії (надлишок вологи)
 • діабети (недоліки зниження вологості)
 • млявість (не можуть зрушити масу).

Люди Капха-доші мають тенденцію ухилятися та повільно пересуватись, повільно сприймають інформацію, довго запам’ятовують матеріал, проте дуже якісно, в деталях та, часто, назавжди. В той час, як це допомагає їм легко знаходити спільну мову з іншими людьми, вони часто пускають по вітру свої досягнення. Їх звинувачують у ледачості та недостатній увазі. Вони відчувають заздрість, а при дискомфорті – свербіння та перевантаженість.

Конституція кожної людини може об’єднувати риси одної, двох чи, навіть, трьох дош з акцентами на різних фізичних та психічних якостях. Це дуже індивідуально. Наше завдання – визначити тип енергій тіла та збалансувати їх, щоб повернути здоров’я та емоційний спокій.

Коментарі