Стрес допомагає нам справитися з ситуацією
Секрети

Як стрес перетворити на Вашого друга

Share Button

Сьогодення дарує нам чудові можливості. Проте зворотня сторона цих дарунків долі — стрес. Він є супутником майже кожної людини в більшій чи меншій мірі. І кожна людина бореться зі стресом по-різному.

А ось чарівна леді Келлі Макгонігал (Kelly McGonigal) перетворила стрес на свого друга. Психолог Стенфордського університету та авторка книг “The willpower instinct”, “The scince of confession”, “The upside of stress”. Її лекція на TED зібрала більш, як 20 млн переглядів. Давайте й ми підслухаємо, про що говорить Келлі.

Лекція на ТЕД

“Мені треба вам у чомусь зізнатися. Але спочатку я прошу вас зізнатися у дещо чому мені. Хто з вас у минулому році переніс досить маленький стрес? Хто-небудь? А як що до середньої кількості стресу? А хто зазнав багато стресу? Так. Я теж. Проте, це не те, в чому я хотіла зізнатися…

А от в чому я хотіла зізнатися. Я психолог зі здоров’я і моя місія полягає в тому, щоб допомагати людям бути здоровішими та щасливішими. Проте я боюся, що те, чому я навчала людей останні 10 років приносить більше шкоди, ніж добра. І це пов’язано зі стресом.

Роками я казала людям: “Стрес робить вас хворими!”. Він збільшує ризики всього: від звичайної простуди до серцево-судинних захворювань. Отже,я перетворила стрес на ворога. Проте, я змінила думку що до стресу і сьогодні спробую змінити вашу.

Я почну з дослідження, яке змінило весь мій підхід до стресу. В цьому дослідженні приймали участь 30,000 дорослих учасників з США протягом 8 років. Їм задавали питання: “Як багато стресу Ви пережили за останній рік?”. Дослідники також запитували, чи люди вірять, що стрес шкідливий для здоров’я. А потім вони використовували державні архіви, щоб перевірити, хто з учасників помер…

Отже, спочатку погані новини…

Люди, що зазнали багато стресу за останній рік, підвищують ризик померти на 43%. Але, це було правдою лише для тих, хто вірив, що стрес – шкідливий для здоров’я.

А от люди, які переживали багато стресу, проте не вважали його шкідливим, мали набагато менше шансів померти. Навпаки. Вірогідність померти у них була найнижчою, навіть враховуючи людей, які переживали досить мало стресів.

Дослідники підрахували, що за останні 8 років 182 000 американців померли передчасно. Не від стресу, а від того, що вірили, що стрес — шкідливий для здоров’я. Це щорічно понад 20 000 померлих. Якщо вірити цій оцінці, то віра в те, що стрес шкідливий, вбиває більше людей, ніж рак шкіри, СНІД та самогубства.

Тепер ви бачите, чому дослідження так мене налякало… Я витрачала так багато енергії, пояснюючи людям, що стрес шкодить їм.

Отже, це дослідження дало мені змогу задуматися. Чи може зміна ставлення до стресу зробити людей здоровішими. І наука каже, що так. Коли Ви змінюєте свою думку про стрес, то ви змінюєте реакцію тіла на нього.

Давайте я поясню, як це працює…

Уявіть собі, що ви приймаєте участь в дослідженні, яке має викликати у Вас стрес. І називають його соціальним стресовим тестом. Ви заходите у лабораторію і вам кажуть, що ви маєте розповідати 5 хвилин про свої недоліки без підготовки перед комісією експертів, які сидять прямо перед вами. А для того, щоб переконатися, що ви добре відчуваєте тиск, там вмикають яскраве освітлення та камеру перед обличчям. А експертів – оцінювачей навчили проявляти розчарований та гнітючий невербальний зворотній зв’язок…

І тепер, коли ви достатньо пригнічені, настає час для другої частини експерименту — тесту з математики. Але ви не знаєте, що дослідників проінструктували турбувати Вас протягом тесту. Тепер ми зробимо це разом. Буде весело…

Рахуємо

Я хочу, щоб Ви порахували від 996 у зворотньому порядку з інтервалом в 7. Робіть це голосно. Так швидко, як тільки можливо. Поїхали… Швидше. Будь ласка швидше. Ви аж занадто повільні. Зупиніться… Хтось зробив помилку і ми маємо почати все з самого початку. У Вас не дуже добре виходить, чи не так? Отже, Ви зрозуміли сенс дослідження.

А якщо б Ви приймали участь у цьому дослідженні, то Ви б мабуть трохи розхвилювалися. Ваше серце почало б битися частіше. Дихання б пришвидшилося б. І Ви б, мабуть, трохи спітніли. І часто ми інтерпретуємо ці фізичні зміни, як тривогу або знак, що ми не дуже добре справляємося з тиском.

А що, якщо поглянути на ці сигнали навпаки. Знаки, що Ваше тіло розігрівається, щоб підготувати Вас зустріти гідно це випробовування? Це слова пояснили учасникам. Дослідження проводилось в Гарвардському університеті.

Реакція на стрес – помічник

Перед тим, як пройти соціальний стресовий тест, їх навчили, що реакція на стрес є помічною та корисною. Калатаюче серце готує Вас до дії. Якщо Ви часто дихаєте, то це взагалі не проблема. У Ваш мозок надходить більше кисню. Учасники, які розуміли, що реакція на стрес є помічною для проходження тесту, відчували стрес набагато менше, були менше схвильованими та більш впевненими.

Та найбільш захоплюючим відкриттям для мене було те, як змінилася реакція тіла. Серце з грудей, пришвидшений пульс, та звужені судини — це типова реакція на стрес. І це одна з причин, чому хронічний стрес іноді асоціюють з серцево-судинними хворобами. Не дуже корисно перебувати у такому стані постійно.

Одна деталь врятує Вам життя

Але у дослідженні, де учасники розуміли, що стрес допомагав їм, кровоносні судини не звужувалися. Їхнє серце билося частіше, проте це набагато безпечніше. Це було більше схоже на те, що відбувається у моменти задоволення та відваги.

Протягом цілого життя цих стресів, лише одна біологічна зміна може стати великою різницею між інфарктом у 50 та довгим повним життям до 90 років.

І нова наука про стрес показує, що те, як Ви його бачите має значення. Важливе.

Я хочу навчити Вас стати кращими у цьому досвіді

Отже, моя думка, як психолога по здоров’ю змінилася. Я більше не дивлюсь на стрес, як на ворога. Я хочу навчити Вас стати кращими у цьому досвіді. Ми щойно зробили невеличке втручання. Якщо Ви піднімали руку, що відчували багато стресу минулого року, може ми врятуємо Ваше життя.

Надіюсь, що коли наступний раз Ви відчуєте, що серце готове вистрибнути з грудей, Ви пригадаєте цю лекцію і подумаєте: “Це моє тіло допомагає мені підготуватися до випробовування”.

І коли Ви будете бачите стрес саме під таким світлом, Ваше тіло повірить Вам. І Ваша реакція на стрес стане здоровішою.

Я казала на початку, що більше 10 років демонізувала стрес і тепер мушу спокутувати провину. Отже, ми проведемо ще одне втручання. Я хочу розповісти Вам про одну з недооцінених ідей про стрес.

Стрес робить Вас компанійським

Для того, щоб зрозуміти цю сторону стресу, ми маємо розглянути гормон окситоцин. Навколо нього багато розмов. І в нього навіть є інші імена: гормон обіймів, гормон любові, тому що він виділяється, коли Ви обіймаєте когось. Але це лишень невеличка частина його властивостей.

Отже, окситоцин — нейрогормон. Він змінює соціальні інстинкти Вашого мозку. Він допомагає Вам робити речі, які зміцнюють соціальні зв’язки, стосунки. Окситоцин змушує Вас встановлювати фізичні контакти з друзями та близькими. Він підвищує співчуття. І, навіть, дарує Вам бажання допомагати та підтримувати небайдужих людей.

Деякі люди, навіть пропонували, нюхати окситоцин… щоб стати більш співчутливими та турботливими.

Окситоцин — гормон стресу

Але є дещо, що багато людей не розуміють про окситоцин… Це гормон стресу. Ваш гіпофіз викидає цю речовину, як реакцію на стрес. Це така ж сама частина реакції на стрес, як і адреналін, який підвищує серцебиття. Отже, коли відбувається викид окситоцину в кров, то це мотивує Вас шукати підтримку.

Ваша біологічна реакція на стрес підштовхує розказати комусь, що Ви відчуваєте, замість того, щоб тримати все в собі. Ваша реакція на стрес хоче бути певною, що Ви помічаєте, коли хто-небудь у вашому житті бореться, щоб ви могли підтримувати один одного.

Окситоцин впливає на тіло

У важкі життєві моменти ця реакція хоче, щоб Ви були оточені людьми, які дбають, піклуються про вас. І як знання цієї сторони медалі може зробити Вас здоровішими? Окситоцин впливає не лише на мозок, а й на тіло. І один з головних його обов’язків — захистити серцево-судинну систему від наслідків стресу. Це природній протизапальний процес, який допомагає кровоносним судинам бути розслабленими під час стресу.

Окситоцин зміцнює серце

Але найкращий для мене ефект на тіло — серце. Ваше серце має рецептори до цього гормону. І окситоцин допомагає відновлювати клітини серця та лікує від будь-яких ушкоджень, викликаних стресом. Цей гормон зміцнює Ваше серце. А найкраща частина полягає в тому, що всі ці фізичні переваги окситоцину підвищуються за рахунок соціальних контактів та підтримки.

Отже, коли Ви шукаєте соціальних контактів, незалежно від того, чи шукаєте підтримки, чи бажаєте допомогти іншим, цього гормону виділяється більше, а Ваша стресова реакція стає здоровішою. І насправді, Ви відновлюєтеся значно швидше після стресу. Мені здається, що це чарівно!!! Ваша стресова реакція має спеціально вбудований механізм. І цей механізм — людський зв’язок.

Ще одне дослідження

Хочу завершити, розповівши про ще одне дослідження. Слухайте уважно, бо це дослідження може врятувати Вам життя. 1000 учасників з США віком від 34 до 93 років прийняли участь в дослідженні. Їх запитували: “Скільки стресу Ви зазнали протягом останнього року?”. Їх також запитували про те, скільки часу вони витратили допомагаючи друзям, сусідам та людям у громаді? Потім дослідники використовували державні архіви протягом 5 років, щоб дізнатися, хто помер.

Отже, спочатку погані новини. Сильні стресові ситуації, на кшталт фінансових або сімейних кризів, підвищують смертність на 30%. Але.. це справджувалося не для всіх. Люди, що турбувалися та піклувалися про інших, не були піддатні цим смертним ризикам. Турбота створила протидію. І ми ще раз бачимо, що шкідливий вплив стресу не є таким неминучим. Від того, як Ви думаєте та поводитеся може змінити стресовий досвід.

Турбота про інших допомагає

І коли Ви розглядаєте стрес, як щось корисне, то створюєте біологію мужності. А коли Ви обираєте спілкування з іншими під час стресу, то Ви створюєте стійкість.

Я б звичайно не просила про більше стресових ситуацій, але ці знання дарують вдячність стресу.

Стрес дарує нам доступ до наших сердець. Співчутливе серце знаходить радість та сенс у спілкуванні з іншими. І так! Ваше калатаюче серце так тяжко працює, щоб дати Вам силу та енергію. І коли Ви обираєте бачення стресу крізь таку призму, Ви не лише вдосконалюєте свій стан, а й робите досить глибоке твердження. Ви говорите, що можете справитися з життєвими ситуаціями та пам’ятаєте, що Вам не потрібно це робити сам-на-сам.”.

На додаток

Ведучий: “Це дивовижно, що ти розповідаєш про те, що вставлення до стресу так сильно впливає на якість та тривалість життя. Чи можна це використати, коли комусь пропонують стресову роботу або спокійну. Чи це має значення, який вибір вони зроблять? Чи це розумно обрати стресову роботу, знаючи, що можете справитися з нею?”.

Келлі Макгонігал: “Робота з сенсом — набагато корисніша, ніж уникати дискомфорту. І я б сказала, що найкращий шлях приймати рішення — йти за тим, що має значення у Вашому житті. Повірте: Ви справитеся зі стресом!”.

Джерело: ted.com

Коментарі