Прогулянки на природі
Секрети

Як прогулянки на природі впливають на мозкову діяльність

Share Button

Багато людей західної культури живуть в переповнених містах. Багато хто з нас в повсякденному житті відрізаний від природи. Ми лише іноді й зрідка виїжджаємо насолодитись природою; і то – часто машиною, та, щоб поспілкуватись з друзями за поїданням шашлику. Якщо порівняти до попередніх поколінь, то виходить, що ми втрачаємо зв’язок з Матір’ю Природою.

Було проведено багато досліджень, які доводять, що міські мешканці страждають на депресію та споріднені форми занепокоєння і страху набагато частіше, ніж ті, хто живе в менш урбаністичних районах.

Для багатьох це очевидно. Відчуття, що ми переживаємо від прогулянок у парку чи лісі, від походу в гори чи, навіть просто, коли вибираємося з міста, незрівнянні. Вони заспокійливі, освіжаючі та часто – надихають. Нові ж дослідження лише додають факти про те, якими важливими прогулянки на природі можуть бути та, як добре вони впливають на фізичне й емоційне здоров’я будь-якої людини, незалежно від віку, статі та статусу.

Чи може перебування на природі змінити мозкову діяльність так, щоб це позитивно позначилося на нашому фізичному здоров’ї?

Випускник Стенфордського університету з міждисциплінарної програми по навколишньому середовищу та ресурсам Грегорі Бретмен (Gregory Bratman) вирішив дізнатися, як саме перебування людини на природі впливає на її мозкову діяльність.

Дослідники провели експеримент, в якому просили випадково обраних учасників прогулятись 50 хвилин в урбаністичних та природних умовах і представити ряд психологічних оцінок до та після прогулянки-експерименту. Вони виявили, що добровольці, які гуляли пишними зеленими парками Стенфордського університету значно поліпшили когнітивні функції мозку та власний настрій в порівнянні з тими, хто в цей час перебував у місті. Таке дослідження не розглядало природу утворення неврологічних механізмів, що обумовлюють цю зміну.

Чи прогулянки впливають на людську здатність думати та міркувати?

Поринання в роздуми – стан постійного стресу та занепокоєння про повсякденні речі в буденному житті. Цей тип мислення не є здоровим чи допоміжним, а навпаки є деструктивним та руйнує наше психічне здоров’я. Такі мислительні тенденції у багатьох випадках стають передвісниками депресії. Тому, зовсім не дивно, що задумливий стан більше притаманний міським мешканцям.

Такий вид мозкової діяльності асоціюється з підвищеною активністю в префронтальній корі головного мозку людини. Бретмана та його колег такий висновок зацікавив і надихнув на проведення іншого дослідження, бо саме таку мозкову діяльність вони могли виміряти. Саме так і почався другий експеримент.

Було зібрано 38 дорослих волонтерів та проведене анкетування, щоб визначити, як часто вони поринають у власні роздуми. Потім дослідники провели сканування мозку та виміряли кров’яний тиск префронтальної кори головного мозку всіх учасників. Після цього людей поділили на 2 групи:

  • Одна відправилась гуляти в тихий природний зелений парк.
  • Інша – в шумне місто з багатосмуговими дорогами та інтенсивним рухом як машин, так і пішоходів.

Жодному з учасників не дозволялось гуляти парами чи слухати музику під час досліду. А як тільки відведений їм час закінчився, учасники повернулись, щоб відповісти на ті ж самі питання з анкети та просканувати мозок ще раз.

Одержані результати підтвердили очікування дослідників. Група, що гуляла містом вздовж дороги, мала підвищений кров’яний тиск префронтальної кори головного мозку, а рівень поринання в роздуми та негативне обдумування буденних речей не покращився. А часом, навіть, поглибився. Частина ж людей, що гуляла парком, показала значне покращення психічної рівноваги. У префронтальній корі головного мозку протікало значно менша кількість крові. В цій групі не зупинялися на багатьох аспектах власне повсякденного життя. Їх мозкова активність не була дуже бурхливою.

Результати

Результати подібного дослідження ще раз підтверджують, а за словами самого Бретмена:

“Переконливо свідчать, що виходи на природу є найпростішою, найдоступнішою та майже миттєвою формою покращити настрій мешканцям міста.”

Спробуйте самі

І дійсно, Ви не маєте, що втрачати. Якщо почуваєте, що депресія наближається та є неминучою, що регулярно переживаєте чи просто похмурий настрій. Спробуйте проводити деякий час, навіть півгодини, гуляючи парком чи лісом. Просто йдучи не поспішаючи, без цілі, та слухаючи навколишнє середовище. Намагайтесь частіше вибиратись з міста у затишні спокійні місця. Дайте собі шанс та відстежуйте власні думки і настрої. Це може стати відповіддю на багато питань.

Природа і тиша – наші найкращі лікарі!

Джерело: collective-evolution.com

Коментарі