Правильне самообстеження грудей: поради професійного мамолога
Секрети

Правильне самообстеження грудей: поради професійного мамолога

Share Button

Народне прислів’я стверджує: «Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих!». Як би банально це не звучало відносно вітчизняної медицини, але в наших реаліях це насправді так.

Безумовно, існує загальнодержавна програма профілактичних оглядів. Вона зобов’язує працівників усіх підприємств проходити профілактичні огляди, які і виявляють велику кількість захворювань серед працездатного населення.

Вороги жіночого здоров’я

Важко переоцінити значення оглядів жінок. Найзапеклішими ворогами жіночого здоров’я є

  • захворювання гінекологічної сфери
  • серцево-судинної системи.

Проблеми жіночого серця ми залишимо для кардіологів і поетів. Актуальною ж буде сфера гінекологічних захворювань і проблем молочних залоз, зокрема.

Виявлені на професійних оглядах ущільнення в молочних залозах вимагають негайного дообстеження в спеціалізованих установах і мамологічних центрах.

Як часто проводити огляд у спеціалістів?

Чи достатньо планових оглядів з інтервалом в 6 місяців для актуального моніторингу стану молочних залоз? Моя думка – ні.

Є статистичні дані, які говорять про зростання пухлини (подвоєння маси клітин) протягом декількох років. Звідси можна зробити висновок про те, що виявити виниклу пухлину під час піврічного огляду цілком можливо.

Але з досвіду своєї роботи в онкологічному стаціонарі скажу, що іноді особливо агресивні пухлини молочних залоз можуть рости дуже швидко. Це може статися навіть протягом кількох місяців. Про що це говорить? Покладаючись тільки на спеціальні огляди можна пропустити момент виникнення і зростання швидкозростаючих пухлин молочної залози.

Можливість подібної ситуації і спонукає мене агітувати до проведення самообстеження серед жіночого населення.

Самообстеження

Практика країн Західної Європи свідчить про те, що пропаганда самообстеження в рази знижує рівень смертності від раку молочної залози серед жінок.

Як це працює? Високий рівень просвітницької роботи серед жінок дозволяє виявити пухлинні захворювання на найбільш ранніх стадіях пухлинного процесу. Це, в свою чергу, допомагає раніше почати радикальне лікування, яке призведе до повного одужання, а отже, – і до більш низьких показників захворюваності та смертності.

Як слід проводити самообстеження?

Досить щомісячного огляду молочних залоз.

Де це краще робити?

Для того, що б не бентежити своїх близьких, – краще проводити огляд в душі або ванній кімнаті.

Як це правильно зробити?

Ми з вами повинні уявити груди у вигляді годинникового циферблата. На верхньому кінці вертикальної лінії, яка поділяє груди навпіл, буде 12 годин, знизу – 6.

  1. Спочатку потрібно ретельно оглянути груди перед дзеркалом. Це дозволить виявити на поверхні грудей втягнення і нерівності. Так само ретельно слід оглянути соски – чи не затягнуті вони. Всі ці симптоми допомагають виявити пухлинний вузол, що знаходиться поряд з поверхнею шкіри.
  2. Далі слід перейти безпосередньо до пальпації грудей. Ліву руку закиньте за голову, а правою притисніть тканину молочної залози до ребер на рівні 12 годин умовного циферблату.
  3. Після цього проведіть рукою за годинниковою стрілкою через всі ділянки грудей, поперемінно щільно притискаючи тканину грудей до ребер.
  4. Пройшовши повністю всі сектори, слід ретельно пропальпувати зону під соском. На цьому самообстеження грудей закінчено.
  5. Далі змістіть руку під пахву і притисніть шкіру цієї ділянки до грудної клітини. Тим самим ми притискаємо м’які тканини пахвової області з лімфовузлами до кісток. У нормі лімфатичні вузли можуть пальпувати, але вони не повинні бути більше, ніж розмір горошинки. До того ж, вони мають бути досить м’якими на дотик.
  6. Процедуру повторіть правою рукою з лівого боку грудей.

Як часто слід проводити самообстеження грудей?

Практичні посібники рекомендують проводити самообстеження один раз на місяць. Це оптимальний по тривалості період часу, протягом якого ви точно не пропустите виявлення будь-яких утворень. Частіші самообстеження можуть стати нав’язливою ідеєю та призвести до неврозу.

При виявленні будь-якого виду ущільнень в грудях слід негайно звернутися за допомогою і консультацією до лікаря-мамолога.

Прошу всіх жінок бути гранично свідомими зі своїм здоров’ям. Не нехтуйте самообстеженням, регулярно відвідуйте лікаря та живіть в гармонії з собою і своїми близькими.

Автор: Лікар-мамолог, онколог, пластичний хірург Андрій Якобчук

Коментарі