Цукор робить нас залежними
Харчування

Цукор робить нас залежними

Share Button

Якщо Ви коли-небудь хотіли кинути вживати солодощі, то, напевно, знаєте, як це складно. А в деяких випадках – просто неможливо.Тоді стає ясно, що коли діло доходить до солоденького та іншої шкідливої їжі, то щось у мізках не спрацьовує. Щось, що мало би працювати…

Система у нашому головному мозку, яка відповідає за регулювання апетиту та запобігає набору ваги не спрацьовує належним чином. Постає питання: чому?

Для того, щоб зрозуміти, чому так відбувається, доктор Роберт Лустіг (Robert Lustig), дитячий ендокринолог, та доктор психології Елісса Епель (Elissa Epel, PhD) пояснюють у відео, як цукор та інша шкідлива їжа впливають на біохімічний склад мозку та змушують нас бажати все більше й більше.

Збільшене стимулювання Центру винагороди в мозку стає причиною залежності

Цукор стає причиною переїдання різними способами. В цій статті ми пояснимо один з найбільш дієвих механізмів того, як цукор призводить у дію систему винагороди нашого головного мозку.

Коли ми вживаємо щось, що має у своєму складі цукор, велика кількість біологічно активної речовини дофаміну виробляється у відділі головного мозку під назвою nucleus accumbens (з лат. Означає прилегле ядро перегородки) або система винагород.

Коли ми часто вживаємо солодощі та іншу їжу, що має цукор або фруктозу у своєму складі, дофамінові рецептори знижують свою регуляцію. Їх кількість зменшується.

Це означає, що коли вживати протягом 3-4 тижнів ту ж саму кількість цукру, то рецептори, що мають сприймати дію дофаміну вже будуть не такими чутливими до нього. Отже, Вам знадобиться вже більша кількість тої нездорової їжі, ніж раніше, щоб відчувати той самий рівень винагороди, що й раніше.

Цукор, фаст-фуд, соки, газовані напої, солодощі мають дуже потужний вплив на нашу систему винагороди. Вони функціонують та сприймаються мозком так само, як алкоголь, цигарки, кокаїн, героїн та інші наркотичні речовини. Задіюються ті ж самі мозкові центри.

Ми знаємо, що мозок гладких людей реагує на їжу по-іншому. Коли вони бачать смачну їжу, деякі частини мозку в цій системі винагород яскраво реагують. Як тільки людина куштує їжу, активовані центри притупляються: люди не отримують більше задоволення, навпаки – вони отримують його менше. Це, як жити з ненаситним людожером. І тому люди думають, що цей стан гіперзадоволення або неможливість отримати той самий рівень винагороди від тої самої їжі, що й інші люди споживають, заставляє їх з’їдати більше, щоб отримати дозу дофаміну, якої їм не вистачає.

— психолог Елісса Епель

Тому можна сказати, що людина попадає в порочне коло. Вона вживає солодке, а їй хочеться все більше й більше.

Цукор має потужний вплив на поведінку людини

Чи у повних людей змінюється хімія мозку чи вони вже були народжені зі схильністю до залежності і це стало причиною ожиріння? Схоже, що все грає свою роль.

Тут фізіологія, психологія та біохімія, що лежить за кожною окремою поведінкою. Сонна поведінка, харчова поведінка, сексуальна поведінка, алкогольна поведінка – всі вони контролюються гормонами.

Те що ми називаємо поведінкою, не є взагалі нею. Це когнітивне гальмування цього біохімічного процесу. І питання полягає в тому, як довго можна зловживати цим когнітивним гальмуванням біохімічного процесу, що відбувається 24 години на тиждень, 365 днів в рік, погіршуючись з кожним днем?

Ніхто не може управляти когнітивним гальмуванням силою волі над біохімічним процесом, який йде кожну годину кожного дня кожного року. Це просто неможливо.

— Роберт Лустіг

У документальному фільмі «That sugar film» головний герой починає вживати денну норму цукру, яку з’їдає пересічний громадянин. За 30 днів такої дієти він не лише набрав вагу, а й помітив зміни у своїй поведінці. Після споживання цукру або нездорової їжі протягом наступних 45 хвилин в нього ставався емоційний підйом, за яким слідував спад. Рівень енергії ставав нестабільним. Мислення не таким ясним, як до експерименту. Пропало бажання займатись фізичною культурою та приймати рішення. З’явились ознаки апатії.

Зі свого досвіду можу сказати, що я, людина, що палила більшість свого життя, відчувала ті ж самі симптоми, коли кидала їсти солодощі, як і коли кидала палити. Поганий настрій, постійне бажання піти й купити хоч шматочок чогось солоденького, головний біль, депресія. Всі ці супутники присутні на моєму шляху до звільнення від цієї залежності.

Як звільнитися від цукрової залежності?

Однозначної відповіді на це питання немає. Для кожної людини вона буде своя. Можна знайти відповідь у статті Як Легко Позбавлятись Поганих Звичок.

Деякі люди можуть вживати цукор невеличкими порціями. Проте, думаю, що, якщо Ви читаєте цю статтю, то Ви до цих людей не належите. Як і я. Тоді треба відмовлятися. Проте як? Правило, яке я вивела для себе говорить: ніколи не обіцяй собі ніколи. Тобто, не говоріть собі, що більше ніколи не будете вживати цукор чи ж солодощі. Просто живіть. День за днем.

  • Зменшіть до мінімуму кількість обробленої їжі, солодощів, газованих напоїв.
  • Замініть весь цей непотріб, що не дає нічого корисного Вашому організмові. Навіть енергії.
  • Введіть в щоденний раціон побільше фруктів, овочів.
  • Пийте домашній лимонад, навіть можна замість води.
  • Перебувайте в доброму гуморі, або хоча б у рівному стані свідомості.
  • Замініть сніданок зарядкою або будь-якою фізичною активністю.

Коли Ви помічаєте, що Вас потягло на солодощі, займіть себе чим-небудь цікавим. Прослідкуйте від чого з’явилася тяга та як вона зникає.

Відслідковуйте відчуття, що з’являються, коли Ви їсте солоденьке. Жуйте їжу повільніше. Відчувайте, ЩО Ви їсте.

Дайте собі час. Тяга буде повертатися або ж нагадувати про себе. У самі різноманітні моменти Вашого життя. Довіряйте собі. Любіть себе. Не звинувачуйте себе ні в якій формі, якщо щось не виходить. Пам’ятайте: цукор викликає зміни в печінці подібно різним наркотичним речовинам. Печінка має очиститися. І це не відбувається за один день.

Вірте в себе.

Любіть себе.

Коментарі