Чи варто пити дієтичні газовані напої?
Харчування

Чи варто пити дієтичні газовані напої?

Share Button

Молодь, що виховувалась на Пепсі, щоденно постає перед дилемою поєднати здоровий спосіб життя з улюбленим напоєм. Газовані напої з поміткою “Нуль калорій”, “Нуль жирів”, “Без цукру” тощо все більше привертають увагу та гаманці сучасних людей.

На ринку з’являється все більше різноманітних напоїв без цукру та калорій,обіцяючи своїм споживачам такий самий смак. Чоловіки та жінки від щирого серця вірять, що продукти з такими надписами зовсім не шкідливі. А споживають вони їх, може й у більших кількостях, ніж такі самі, але зі справжнім цукром. Чи міф це, чи дійсно так і є, що напої з нульовим вмістом цукру та калорій корисніші для нашого з вами здоров’я?

Сучасна наука звернула увагу на зростання тенденції споживання таких напоїв та розпочала дослідження. На сьогоднішній день це й досі залишається загадкою. Ніхто не може сказати напевно, якими наслідками може обернутися споживання дієтичних газованих напоїв, таких як Diet Coke, Diet Sprite, Diet Fanta, Red Bull, але факти досліджень, проведені на людях та тваринах, досить цікаві.

Зв’язок між дієтичними напоями та збільшенням ваги

Багато досліджень показують зв’язок між дієтичними напоями та збільшенням ваги. Ви скажете: “Зачекайте хвилинку! У дієтичних напоях нема калорій! Як же це можливо?” Відповідь полягає в тому, що замість звичайного цукру виробники додають штучні підсоложувачі, винайдені іноді природним, але здебільшого, хімічним шляхом. Цукрові замінники, зазвичай, набагато солодші за натуральний цукор, у десятки, а то й у сотні разів.

Якось спробувала дієтичну колу і вона виявилась набагато солодшою, ніж звичайна; більше я й не куштувала. Компанії та відомі бренди використовують їх для зменшення собівартості продукції та подовження терміну придатності, бо ж цукор є найкращим консервантом.

Нічого спільного зі здоров’ям, – просто бізнес. Та й для забезпечення ринку такою великою кількістю продукції з цукром, а його додають майже всюди, не вистачить ніяких цукрових плантацій. То ж і придумують, як “покращити” наше здоров’я і стан своїх банківських рахунків.

Цікаво знати:

Одним з найпопулярніших підсоложувачів на сьогоднішній день є аспартам. У продаж він поступає під назвами NutraSweet та Equal, у продуктах та на етикетках – це Е951. Аспартам – цукрозамінник першого покоління, винайдений хімічним шляхом. Він в 160-300 разів солодший за натуральний цукор. Наукова назва аспартаму – 1-аспартил 1-фенілаланін метиловий ефір. До нього входять 3 компоненти:

  1. фенілаланін – 50%
  2. аспарагінова кислота – 40%
  3. метанол (деревний спирт) – 10%

Добова доза метанолу міститься у половині банки дієтичної содової.

Аспартам можна знайти майже у 6,000 продуктів таких як дієтичні газовані напої, жувальні гумки, цукерки, желатин, десерти, йогурти, столові підсоложувачі, дитячі жувальні вітаміни, сиропи від кашлю.
Неотам (Е961) – модифікований пептид, похідний від аспартаму. У 8,000 разів солодший за цукор. Здебільшого використовується в хлібобулочних виробах, так як він стійкіший до високих температур, ніж аспартам.

Сахарин (Е954) – біла кристалічна пудра з гірким металевим післясмаком, особливо у великих концентраціях. Також його називають сульфамід бензолу. У 300-500 разів солодший за цукор. Той, що поступає в продаж, – кристалогідрат натрієвої солі під назвою Sweet’nlow. Винайдений в 1879 році, коли К. Фельберг, експериментуючи з похідними кам’яновугільної кислоти, виявив солодкий смак речовини. З тих пір FDA то дозволяла його, то забороняла. У 2002 році був затверджений до продажу за відсутністю доказів проти утворення ракових клітин.

Вчені виявили, що дієтичні газовані напої викликають таку реакцію організму, що не співвідноситься з надписом на етикетці. Справа в тому, що організм реагує на цукрозамінники так само, як і на натуральний продукт. Це означає, що натуральний або штучний, він сприяє висвободженню інсуліну з підшлункової залози. Так як штучні замінники в багато разів солодші за натуральний цукор, то й інсуліну в кров викидається набагато більше. А далі відбувається процес заощадження глюкози у вигляді жиру. Отже, дієтичні газовані напої є самою проблемою, а не її вирішенням.

Також, можливою причиною постійної боротьби проти зайвої ваги любителів дієтичних газованих напоїв за словами дослідників, є те, що штучні цукрові замінники ведуть до споживання більшої кількості солодощів. Поясню: з кожним прийомом їжі або напоїв, Ваш організм очікує хоча б мінімальну кількість калорій для подальшої переробки їх в енергію. Ви вводите до свого раціону цукрозамінник, що не містить калорій, тіло їх не отримує.

Таким чином, через деякий час Ви спробуєте підсвідомо наздогнати втрачене, і, повірте, з’їсте набагато більше, ніж звичайно. Але, як то кажуть: «Довіряй, але перевіряй!». Спробуйте і поспостерігайте за реакцією організму на такий подразник. Дослідження проведені в університеті Північної Кароліни показали, що люди, які перестають вживати дієтичні газовані напої з легкістю скидають кілька кілограмів зайвої ваги, більше нічого не міняючи у своєму стилі життя.

Алкоголь з дієтичними газованими напоями

Також хотілося б додати декілька слів для любителів змішувати алкоголь з дієтичними газованими напоями. За результатами досліджень було виявлено, що ті, хто вживає подібні напої п’яніють набагато швидше за рахунок підвищеної дози цукру, що всмоктується в кров моментально, в порівнянні з людьми, що надають перевагу чистим напоям.

Зазвичай, такі напої п’ються легше, а отже й, випити їх можна більше. Якщо ж вищий рівень сп’яніння, то – менший рівень гальмування. Чим менше ви себе контролюєте, тим більше шансів, що холодильник стане пустіший. Та й не забувайте: в самому алкоголю рівень цукру достатньо високий.

Що ж винести з усього цього?

Може, содові й шкідливі. Може й ні. Може, вони впливають негативно на одних, та не мають жодного ефекту на інших. Ще не зрозуміло напевно. Вчені й досі проводять дослідження. А що ж робити пересічному громадянинові, доки наука вирішуватиме такі питання? Є пропозиція. Дієтичні газовані напої набули неабиякої популярності по всьому світові, бо обіцяють такий самий солодкий смак улюбленої содової в обмін на нуль, на ніщо. Але ж запитайте себе зараз: «Чи дійсно Ви вірите, що можна отримати щось в обмін на … ніщо?»

Коментарі