Фітнес

10 причин займатися плаванням

Share Button

Плавання називають ідеальним видом спорту. Під час плавання працює кожен м’яз Вашого тіла. Зрештою, Ви можете отримати всі переваги аеробного тренування без будь-якого шкідливого впливу на суглоби. Плавання доступне і похилим й молодим. Його використовують спортсмени, щоб лишатися у хорошій фізичній формі та при відновленні після травм.

Все, що Вам потрібно, – тільки Ви та глибочінь. От і все обладнання. Проте, плавання має набагато більше переваг, ніж те, що ми бачимо на поверхні. Вплив на загальний стан здоров’я – це лише верхівка айсбергу. Тож, давайте глибоко вдихнемо та зануримось у синю глибочінь.

Плавання покращує рельєф м’язів та їх міцність

Плавці зміцнюють групи м’язів всього тіла. В той час, як бігуни будують силу в ногах, плавці використовують набагато більшу кількість груп м’язів для пересування.

«В плаванні так: якщо Ви не пливете – Ви тонете. До того ж, вода у 800 разів щільніша за повітря, так що Ваші м’язи знаходяться під постійним опором», – каже тренер з плавання і триатлону Ерл Уолтон.

«Ви ж не сидите за столом з руками над головою. Коли ж Ви у басейні, то Ваші руки всюди. Це означає, що Ви маєте опрацьовувати те, чим багато людей нехтують: найширший м’яз спини, дельтоподібний та трапецеподібний м’язи спини. Для велосипедистів та бігунів – це не ціль. До того ж, головне в плаванні – перебувати в балансі, в той час як обидві руки та ноги рухаються. Плавання допомагає розвивати глибокі стабілізуючі м’язи вашого хребта та нижньої частини спини. Того, чим жінки часто нехтують», – наголошує тренер.

Отже, плавання – найкраще аеробне навантаження для загального зміцнення всього тіла. Якщо потрібне натхнення – просто гляньте, як добре виглядають видатні плавці!

Плавання впливає на ріст щільності кісткової тканини

Роками вчені насміхалися з думки, що плавання впливає на щільність кісткової тканини. Тільки виконуючи вагові вправи можна цього досягти, чи не так? Згідно дослідження, проведеного Journal of Applied Physiology, це зовсім не так. З етичних міркувань, щоб уникнути поглибленого вивчення кісток на людині, в цьому дослідженні приймали участь щури, яких поділили на 3 групи: бігуни, плавці та контрольна група без жодної стимуляції вправами.

В той час, як біг показав найвищі показники кісткової мінеральної щільності, щури-плавці проявили переваги в порівнянні з контрольною групою в обох: кістковій мінеральній щільності та вазі стегнової кістки. І хоча це питання потребує більш детальних досліджень, не можна заперечувати той факт, що плавання впливає на щільність кісткової тканини, і відповідно – на її масу. А це – основа здоров’я!

Плавання допомагає залишатися гнучким

Плаваючи, Вам необхідно дотягуватись, витягуватися, викручуватись, скручуватись та протягувати тіло у воді. Ваші щиколотки стають плавниками, що розтягуються з кожним ударом від поштовхів у воді. Повторювані розтяжки від різноманітних поворотів та ударів допомагають утримувати гнучкість. Тим більше, що у воді це відчувається набагато менше!

Плавання зменшує запалення

У той час, як серцево-судинні переваги плавання в зміцненні серцевого м’яза є загальновідомими фактом, дослідження також показують, що аеробні види діяльності, такі як плавання, зменшують запалення, що призводить до атеросклерозу – незвичайних наростів на внутрішніх поверхнях артерій. Зменшення загального запалення призводить до помітного зменшення прогресу захворювання в багатьох інших областях. Тому, очікуємо на більшу кількість досліджень з цього приводу.

Плавання спалює калорії

І ще одним відомим фактом є те, що плавання – це відмінний спосіб спалити калорії, та, на жаль, не всі розуміють, що воно може бути більш ефективним за стрибки чи бігову доріжку. Залежно від стилю та інтенсивності, плавання може спалити стільки ж, або, навіть, більше калорій, ніж біг.

До того ж, Вам не доведеться так потіти! 10 хвилин занять плаванням брасом спалює 60 кал, якщо Вам більше до вподоби на спині – відніміть приблизно 80 кал, вільним стилем – 100 кал, а якщо Ви вирішите повправлятись у батерфляї, то віднімайте одразу 150. Для порівняння: якщо бігти 1,6 км протягом 10 хв, то Ви спалюєте 10 кал. Отже, 30-хвилинний інтенсивний батерфляй спалює на 150 кал більше, ніж біг на дистанцію у 5 км.

Плавання знижує рівень стресу та депресію

Полюбляєте приплив ендорфінів у крові? В той час, як всі заголовки журналів та інтернет-видань розповідають про майже наркотичну залежність від бігу, плавання також приносить подібні чудові емоції. На додачу до гормонів «щастя», Ви можете відчути релаксацію, подібну до йоги.

Як ми вже писали раніше, плавання сприяє постійному розтягненню тіла. Поєднайте це з глибоким ритмічним диханням, і Ви відчуєте приплив такої релаксації, яка дуже унікальна для спорту. Плавання заспокоює. Глибоке дихання та постійний звук води, що огортає тіло, допомагає зосередитися всередині та заглушає всі інші відволікаючі фактори. Це, свого роду, медитація. І це природно знижує рівень стресу чи депресії.

Дослідження також показують, що плавання може дати зворотній хід пошкодженням мозку від стресу за допомогою так званого нейрогенезу гіпокампу – процесу, при якому відновлюються нервові зв’язки в області гіпокампу. Так що, якщо ви відчуваєте, що Ви емоційно тонете, стрибок в реальний басейн з водою може стати найкращими природними ліками для душі.

Плавання лікує астму

Ніщо так не розчаровує, як незмога нормально дихати, коли хочеш потренуватись. На відміну від сухого повітря тренажерного залу, плавання дозволяє вдихати вологе повітря під час тренування. Мало того, що плавання допомагає полегшити симптоми астми, дослідження показують, що воно поліпшує загальний стан легенів.

В нещодавньому дослідженні група дітей закінчила 6-тижневий курс плавання. Лікарі виявили полегшення симптомів астми у цих дітей, значно зменшилась кількість госпіталізацій. Такий стан речей тривав ще протягом року після закінчення програми з плавання.

Ті ж, хто на астму не страждають, тільки виграють. Об’єм легенів збільшується, дихання покращується, кількість бронхітів зменшується. Приєднуйтесь!

Плавання впливає на мозкову діяльність

Звичайно, вже не один раз доведено, що будь-яка фізична активність значно впливає на мозкову діяльність. А що ж до плавання? Чи може воно зробити людину розумнішою? Дослідження вчених з Австралії були зосереджені на дітях-плавцях. В порівнянні була контрольна група тих, хто плаванням не займався.

Результати показали, що діти, які регулярно брали участь у плаванні могли освоїти розвиток мови, дрібну моторику, впевненість і фізичний розвиток раніше, ніж у контрольній групі. Плавання може також допомогти з математичними навичками, так як плавці регулярно обчислюють пройдену дистанцію в сетах або інтервальних тренуваннях. Це допомагає узгодити та покращити навички додавання і віднімання.

Плавання подовжує життя та продовжує молодість

Хоча всі види фізичної культури сприяють більшому здоров’ю та довголіттю, дослідження вказують на те, що плавання – це один з найкращих для цього варіантів. Вчені з Південної Кароліни спостерігали за групою 40,547 чоловік віком від 20 до 90 років протягом 32 років. Результати показали, що плавці в цій групі мали на 50% нижче показники смертності, ніж бігуни, пішоходи чи ті, хто взагалі нічим не займався.

Також дослідження Університету штату Індіана вказують на те, що ті люди, що плавають регулярно, біологічно на 20 років молодше, ніж дата у їх паспорті. Вчені говорять, що аж до 70-го дня народження, плавання впливає на кров’яний тиск, рівень холестерину, серцево-судинні показники, здоров’я центральної нервової системи, когнітивні функції, м’язову масу і біохімічний аналіз крові та колагеновий обмін. То ж, нічний крем Вам може і не знадобитись!

Будь-хто може займатися плаванням

Ви хочете відновитись після травми? Ваша дружина вагітна? Чи Ви – новоспечена мамуся? Хочете взяти участь в Ironman марафоні? Плавання – чудове тренування, якщо Ви, звісно ж, вмієте плавати. Ви самі контролюєте темп, інтенсивність, стиль та результати Вашої роботи.

Відчуваєте бажання одягнути окуляри та пірнути у воду? Тоді – вперед! Стрибайте у басейн!

Коментарі