Чи варто займатися, коли Ви захворіли
Фітнес

Чи варто займатися, коли Ви захворіли

Share Button

Частенько на групових заняттях чи у тренажерному залі зустрінеться такий собі Містер Пчих, який користується хустинкою чи серветками частіше, ніж потрібно. Він кашляє або ж чхає направо і наліво. Він важко дихає. І Ви думаєте собі «Чи справді цей Містер Пчих має бути тут, замість відпочивати вдома та приймати ліки? Може він знає щось?».

А якщо Ви скоро захворієте, то, звісно ж, маєте право це знати. Давайте глянемо, чи наш Пчих знає щось особливе. І може відповість на те болюче питання: чи варто займатися фізичною активністю, коли Ви вже захворіли?

Швидке знайомство з імунною системою

Спочатку найважливіше. Імунна система – дикі джунглі з усіма цими вірусами, бактеріями, грибками, паразитами, які намагаються забрати ласий шматочок Вашого організму під своє тепле крильце. Найбільш відомі нападники розташовуються у верхніх дихальних шляхах. Їхні найкращі хіти:

 • застуда
 • кашель
 • грип
 • синусит
 • тонзиліт
 • інфекції горла
 • інфекції середнього вуха.

Добре, що Ваша імунна система має план. Коли вона зустрічає невідомих, вона відбивається з усіх сил, щоб захистити Вас. Імунні клітини, що знаходяться в кістковому мозку й загрудинній залозі, проходять крізь лімфатичні вузли, селезінку та слизові оболонки, щоб побороти ворога у ротовій порожнині, легенях, кишечнику та сечовивідних шляхів.

Ваша природно вроджена імунна система – це перша лінія оборони. Вона включає:

 • Фізичні або структурні бар’єри (слизова прокладка в носових шляхах)
 • Хімічні бар’єри (шлункова кислота)
 • Захисні клітини (лейкоцити крові, що знищують інфекцію)

Ваша набута імунна система – це більш складна система вузькоспеціалізованих клітин та процесів, які включаються за умови, якщо вроджений імунітет дуже зайнятий боротьбою з іншими загарбниками-мікроорганізмами, що намагаються колонізувати Ваше тіло.

Неймовірно, та лейкоцити – це білі кров’яні тіла мають специфічну пам’ять. Вони можуть з часом розрізняти специфічні патогени та розробляють план дій на наступний випадок вторгнення. Саме це ми маємо на увазі, коли говоримо про зміцнення імунітету.

Чи варто займатися, якщо захворіли?

Якщо Ви маєте спокусу швиденько зібратися та побігти в тренажерну залу за рахунок відпочинку, дочитайте статтю до кінця. Ви почуваєте нестримне бажання спалити всю хворобу своєю активністю, проте я рекомендую низьку інтенсивність, кардіо з низькими серцевим ритмом протягом перших кількох днів.

Давайте розставимо всі крапки над “і”

Є велика різниця між “тренуванням” та “фізичною активністю”. Структуроване звичайне тренування – це важке дихання, пітливість, важко працюєте та відчуваєте певний дискомфорт. Все це сприяє активізації стресового стану в організмі.

Коли Ви здорові, то організм досить легко адаптується до цього стресу. А щоб бути точним, то саме цей поступовий стрес і є тим, що робить з часом наші тіла здоровішими та сильнішими.

Проте, коли Ви захворіли чи Ваш організм ослаблений, то стрес потужного тренування може перевантажити імунну систему.

Та все ж таки немає особливої причини розлягтися на дивані у ту мить, як Ви відчули, що почали чхати більше, ніж зазвичай. Ну хіба що Ви дуже погано себе почуваєте і будь-який рух приносить дискомфорт або біль. Чим зайнятись?

 • Прогулянка в парку
 • Низькоінтенсивна їзда на велосипеді
 • Робота в саду
 • Біг підтюпцем
 • Плавання
 • Тай цзи
 • Ци Гун
 • Йога

Саме ці види діяльності не створюють серйозного стресу для імунної системи Вашого тіла. Навпаки, доведено, що вони підвищують здатність організму боротися з хворобою. Дослідження показують, що регулярний силовий тренінг може стимулювати Ваш вроджений імунітет. А навіть одне заняття середнього рівня підсилює набутий імунітет. Краще робити їх на регулярній основі.

Стрес всюди

Тривалі енергійні вправи роблять нас більш сприйнятливими до інфекцій. Марафонський біг, наприклад, пригнічує адаптивну імунну систему на 72 години. Чи знаєте Ви, як часто хворіють атлети після змагань? Отже, є сенс ухилятися від високо інтенсивних фізичних навантажень, бо тіло й так вже переносить фізичний стрес від хвороби. Інші види стресу також відіграють свою роль, варто зазначити.

В будь-який день життя Ви маєте справу із:

 • Фізичним стресом: навантаження, фізична активність, фізична праця, інфекції, хвороби
 • Психологічним стресом: взаємовідносини, кар’єра, фінанси
 • Середовищні стреси: спека, холод, вологість, сухість, забруднення навколишнього середовища, висота над рівнем моря
 • Життєвий стрес: харчування, гігієна, наркотики.

Стрес може викликати цілий каскад гормональних порушень в результаті хронічних імунних змін. Дослідження показують, що гострий стрес від хвилини до години може бути корисним. А от хронічний стрес, що триває від кількох днів чи місяців, стає величезною проблемою для будь-кого.

Інші фактори, що впливають на імунітет

Є безліч постійних та тимчасових факторів, якщо поєднати їх з вправами та іншими стресами, можуть поставити під загрозу імунітет та вплинути на рішення, як потрібно займатися, коли Ви захворіли.

Вік

Чим старші ми стаємо, тим слабкішим стає вроджений імунітет. Є й хороші новини. Фізична активність, харчування та позитивне мислення можуть змістити ці зміни.

Стать

В той час, як жіночий гормон естроген підвищує імунну систему, чоловічий гормон андроген послаблює його.

Сон

Короткотривалий чи поганий сон ставить під загрозу імунітет.

Вага

Дослідження показують, що повніші та гладкі люди набагато важче справляються з інфекцією. Це пояснюють метаболічними аномаліями.

Інтерлейкін 6 (ІЛ-6)

Може діяти як протизапальний цикотин. ІЛ-6 стимулює імунну відповідь та відіграє важливу роль при травматичних пошкодженнях тканин, опіках, ураженнях, що ведуть до запалень.

Існує теорія, що вивільнення ІЛ-6 після тренування може бути абнормальним у деяких людей та призводити до апатії, симптомів застуди та пригніченого настрою.

Температура повітря

Ще не доведено, проте деякі дослідники висловлюють думку, що холод пригнічує імунітет. Мабуть, викликаючи реакцію вазоконстрикції – звуження кровоносних судин та артерій – в носі та верхніх дихальних шляхах.

Форма

Якщо Ви знаходитесь не в найкращій фізичній формі, то вправи стануть серйозним стресом як для тіла, так і для імунної системи.

Дозвольте симптомам хвороби бути Вашими путівниками

– Браян Волш (Dr. Bryan Walsh)

Якщо Ви хочете пройтися – чудово. Якщо бажаєте полегшеного тренування – будь ласка. І якщо Вам саме зараз хочеться подивитися кіно та досхочу посміятися, то пам’ятайте, що сміх – ліки від усіх хвороб.

І ще одне! Це прекрасно, якщо Ваше бажання піти в тренажерну залу чи на тренування перемогло. Проте пам’ятайте, що один кашель або пчих розносить вірус по всьому приміщенні. Хтось поряд може його з легкістю підхопити. Тож, тренуйтесь краще вдома або на природі. Самостійно. Ніяких командних діяльностей. Присутні завдячать Вам своїм здоров’ям.

Коментарі