Пропорції тіла в йозі
Йога Фітнес

Пропорції тіла в йозі

Share Button

У кожного з нас є асана, яку ми практикуємо досить довго, але вона все одно не виходить. Ви вже перепитали та проконсультувалися з різними вчителями, дізналися лайфхаки Ваших знайомих та друзів з йоги і майже подзвонили Богу та Крішні… Проте, саме ця асана чомусь не виходить. Ловіть ще одне пояснення чому. Пропорції тіла. Індивідуальні пропорції тіла. Неповторні. Ваші.

Існує ще один важливий вплив на практику йоги, який досить часто недооцінюють або не зважають: індивідуальні пропорції тіла.

Це здивує багатьох. І мене також. Бо нас частенько вчать, що будь-яка асана під впливом нашого бажання, практики та часу піддається та освоюється. Правильно практикуйте, переходьте на новий рівень ускладнення і вона Ваша… І дійсно. Якщо ми старанно практикуємо, збільшуємо нашу силу, гнучкість, баланс, координацію, витривалість, то це значно підвищує наші можливості освоїти таке бажане положення. Проте, вплив пропорцій тіла досить часто недооцінюють або зневажають.

А правда полягає в тому, що особливості пропорцій тіла практикуючого можуть завадити освоювати деякі елементи асан або ж їх ускладнені варіації. Або ж подовжити в часі їх освоєння. Але, якщо подивитися на це з іншого боку, то ці ж самі індивідуальні особливості можуть набагато полегшити освоєння положень іншого ряду. Зрештою, наші вроджені задатки відіграють таку важливу роль при визначенні доступності та складності форм, що це постійно нагадує нам, смертним, що прагнення досягнути найскладніших положень в асанах — це зовсім не допоміжний засіб, а часто і руйнівний. Проте, в нашому йогівському суспільстві майже всі орієнтуються на однаковий результат: досягнути найскладніших положень для подальшого просвітлення.

Давайте розглянемо це питання в цій статті на прикладі кількох асан. Те, як наші індивідуальні пропорції впливають дивним чином впливають на освоєння тих чи інших положень в йозі.

Навасана або положення човна

Навасана хоч і збоку виглядає досить легко, зрештою є горезвісно складним положенням в йозі майже для кожного практикуючого. Проте, майже ніколи не згадують про такий елемент навасани, як співвідношення довжини ніг та тіла. Для того, щоб підняти та утримувати ноги в повітрі, наші тазостегнові суглоби мають досить гарно попрацювати. Але, якщо Ваші ноги довші по відношенню до тіла, то тазостегнові суглоби мають напружитися ще більше, щоб утримати нижні кінцівки в повітрі.

Навасана  або положення човна
Навасана або положення човна

З іншого боку, якщо ноги трохи коротші від тулуба, то Вам не доведеться так тяжко працювати, пітніти та тремтіти від напруги, бо їхня вага значно менша.

Отже, можна зробити такий собі висновок. Людям з довшими ногами виконувати асану складніше і досягнути кінцевого ускладненого положення теж важче. Людям з коротшими ногами асана дається легко. А деякі досягають високого рівня і після кількох спроб.

Паршваконасана із замком

Паршваконасана — це одне з основних положень в йозі. Вона сприяє активній роботі ніг та витягуванню бічної поверхні тіла.

Для того, що ускладнити положення інструктори з йоги часто рекомендують зробити замок позаду. Це коли нижня рука йде під стегно, а верхня скручується назад. Руки треба з’єднати та утримувати.

Паршваконасана із замком
Паршваконасана із замком

Проте, відвідуючи заняття та проводячи власні спостереження, я помітила, що для багатьох таке “елементарне” положення рук є найважчою боротьбою в житті. І часто такі люди вважають, що не можуть з’єднати руки в замок через свою дерев’яність.

Так, варто зазначити, що певні зажими або недорозтягненість м’язів можуть відігравати певну роль. Але, пам’ятаємо про індивідуальні пропорції тіла. Якщо руки йогина чи йогині-богині трохи коротші по відношенню до тіла (кінцівки плюс ключиця в радіусі), то це не дає можливості людині зробити замок або навіть схопитися руками. В таких випадках варто використати допоміжну стрічку позаду та триматися руками за неї. Інакше, людина, що намагається освоїти дане положення на одинці або з некомпетентним інструктором, так і буде думати, що її тіло настільки негнучке, що навіть елементарний замок не хоче робити. Іноді, через це і кидають практику, яка їх рятує насправді. З іншого ж боку, якщо руки учня довші, то ускладнення цього положення стане елементарною задачею.

Коментарі