Про тонус матки під час вагітності
Батьківство Вагітність

Про тонус матки під час вагітності

Share Button

Дуже вдячна пані Наталі за чудову статтю щодо тонусу матки під час вагітності. Коли носила свою доцю під серцем, то сама стала жертвою цього «діагнозу» на 3-му місяці вагітності. Не самі приємні відчуття були в той момент… Багато подруг та знайомих також стикалися з подібною проблемою. Добре, що є лікарі, які діляться своїми знаннями з майбутніми мамами для того, щоб вагітність протікала легше та приємніше.

Про тонус матки під час вагітності

Через те, що питання тонусу матки під час вагітності більше хвилює пацієнток, ніж спеціалістів, я спробую говорити простою мовою, щоб зрозуміли всі.

Отже, вітаємо Вас, чи Вашу подругу, сестру, дочку, кохану з двома смужками, на тесті, зрозуміло ж. І, як прийнято нині, для концепції профілактики треба швиденько бігти до лікаря в жіночу консультацію чи зробити УЗД. Мало що може трапитися? А раптом – не в матці, чи, може, й не вагітність зовсім, а, може, по-святковому – одразу двоє?

Жінка на крилах летить, у неї зовсім нічого не болить, токсикозу немає, і її, аніскілечки, навіть, не нудить, чоловік вдивляється закоханими очима, а зайві 12 кіло досить зручно почувають себе на каблуках. А лікар Вам з порогу: «О, вітаю Вас, люба моя, маєте тонус матки». Ви лякаєтеся, Вас вже і нудить, і підозріло потягує внизу живота, і чоловік вже не закоханий, а підраховує витрати на госпіталізацію …

І добрий день, стаціонаре!

Хоча хтось прошепотів у Ваше вухо: «Люба моя, заспокойся! Випий чай з плюшкою-пампушкою, прогуляйся в парку чи біля річки, – там бузок дивного кольору розцвів і пахне на всю вулицю… чи акація… чи листя під ногами шарудить…».

Бо, насправді, такого діагнозу, як тонус або гіпертонус матки не існує.

Щоб всім було зрозуміло, спробую пояснити без зайвих термінів. Матка – це унікальний орган, що складається з м’язів. А м’яз, якщо він живий і працює, має право на скорочення.

Ту хвилю, що ми бачимо майже завжди на екрані, коли жінка вперше робить УЗД під час вагітності, викликає:

  • Хвилювання майбутньої мами
  • Датчик УЗД
  • Сам факт вагітності

Звичайно ж, що існує такий діагноз, як загроза переривання вагітності. Хоча, як на мене, цей термін не відображає дійсності, так як при вагітності загроза її переривання існує з самого початку і до кінця. Пройде вона лишень після пологів. Це, так само, як й алергія на ананаси мине лише тоді, коли їх не стане.

На ранніх термінах вагітності, так само, як і на пізніших, єдиним достовірним критерієм оцінки підвищеного ризику переривання вагітності – це довжина шийки матки та стан внутрішнього вічка.

Тому, виглядає досить смішно, коли жінку з “тонусом матки”, намагаються вкласти на лікарняне ліжко при:

  1. Повній відсутності скарг з її боку.
  2. При огляді жінки лише абдомінальним ультразвуковим датчиком в той час, коли справжні розміри шийки матки та стан внутрішнього вічка визначаються за допомогою вагінального УЗД. І тут треба враховувати наявність певних правил догляду та вимірів.
  3. За висновком лікаря УЗД, де великими буквами написано: гіпертонус міометрія без жодної інформації про довжину шийки матки.

Тому, коли Ви почули це страшний вирок тонус матки, не поспішайте одразу бігти в стаціонар, та лікувати те, що не потрібно лікувати.

Краще ввічливо запропонуйте лікарю не лінуватися та не проявляти дива ворожіння по зображенню абдомінального датчика. Бо ж, досить просто оцінити ступінь проблеми не за міфічним тонусом, а за станом шийки матки.

І відкрию Вам секрет: багато лікарів про це не знають, на жаль. І лікують міфічний тонус матки не через те, що бажають Вам зла, а просто тому, що так звикли, вони не вміють по-іншому. А якщо не існує в світі подібного діагнозу, то й доведеного лікування теж нема. Отже, всі дуфастони по 1 пігулці 3 рази на день, утрожестани по 200мл вагінально 2 рази на день та внутрішньом’язові ін’єкції прогестерону 2,5 % раз на два дні – це не доведене лікування неіснуючого діагнозу.

Якщо світова спільнота обговорює тему тонусу, то мова йде про надмірні скорочення матки в родах – частіше за 6 переймів на 10 хвилин, коли скорочення не супроводжується адекватним розслабленням та призводить до тетанічної (від слова тЕтанус) судоми м’язів. А тоді вже до операційної, будь ласка, тому що матка не може розслабитись, її судомою звело.

Вірно й зворотнє. Якщо Ваша шийка довга та закрита, а Вас бентежить біль чи кров’яні виділення чи будь-що інше, то варто звернутися до лікаря.

Приємних Вам двох смужок.
Ваша Доктор Наташа facebook.com

Коментарі