Набір ваги під час вагітності
Батьківство Вагітність

Набір ваги під час вагітності

Share Button

Набір ваги під час вагітності є досить актуальною темою для сучасних дівчат та жінок. Блукаючи по сайтах, блогах та форумах та шукаючи відповідь на це питання, побачила найрізноманітніші цифри щодо норм набору ваги. Але, в той же час, жодного натяку на те, чому так різниться набір, зовсім не зайвих кіло. За деякими виключеннями, в яких розраховують індекс маси тіла до цікавого положення та пов’язують результат із подальшим розвитком подій.

З чим пов’язаний набір ваги під час вагітності? Норма – це скільки?

Коли ставала на облік до акушера-гінеколога було 3 міс вагітності; вона мене стала попереджувати, щоб я уважно слідкувала за раціоном та намагалась не набрати більше 9 кг протягом всієї! вагітності. Тут у мене стався шок! Або я дуже тихо сказала, або дуже голосно подумала, але, в будь-якому випадку, вона не почула… Я вже набрала 5,5 кг! на момент 12 тижнів вагітності. Ну, думаю, 3,5 – надто мало на інші 6 міс. Тут я прийняла рішення, що буду чекати, що ж станеться далі та діяти по ситуації.

Одразу ж виправдаюсь для тих, хто почне говорити, що жерти треба менше, або слідкувати, ЩО кладеш собі до рота або ж хоч 10 кроків на день робити. Мій раціон майже не змінився від звичайного життя.

Їм не багато: 1 основний прийом їжі на день (причому до 5 вечора, не пізніше), а все інше перекуси. Їх теж не багато. Їм овочі, фрукти, каші. Дуже рідко м’ясо чи рибу. Тобто, звичайна їжа для звичайної людини. Іноді побалую себе солодким, але до вагітності теж його вживала в помірних кількостях. Після 6 вечора взагалі намагаюсь не їсти, лише іноді та й то, небагато.

Веду активний спосіб життя. Публічним транспортом в нашому місті не користуюсь: ми з чоловіком постійно ходимо пішки. В середньому за день проходимо 5-8 км, іноді й набагато більше. Ходимо кожного дня. Плюс ще і йогу відвідуємо 4 рази на тиждень. От і поясніть мені, звідки ті “не зайві кіло беруться”…

Спочатку дуже переживала з цього приводу, бо й самій народити хочеться й фігуру після вагітності повернути. Тобто стати знов дівчиною зі зростом 1,73 (на щастя це не змінилося) та вагою 58 кг.

Далі гірше… набираю поки що по 2-3 кг щомісяця стабільно

За середніми показниками жінка має набрати 9-20 кг за всі 40-42 тижнів. Я взяла середні дані з різних джерел і ось, що вийшло:

Набір ваги під час вагітності:

 • дитина: 3000-4000 г
 • матка: 900 -1000 г
 • плацента: 400-500 г
 • навколоплідні води: 900-1000 г
 • молочні залози: 900-1000 г
 • об’єм крові: 1200-2000 г
 • вода в тілі: 2000-3000 г
 • жирова тканина: 2700-3000 г

Отже, за цими даними в середньому жінки набирають 12-15,5 кг.

Свої 12,5 я вже використала. Та й думаю, що за 16 точно перевалить до кінця строку.

Чому жінки набирають вагу по-різному?

А тепер, хотілося б розглянути, чому все ж таки, жінки набирають вагу по-різному. Одразу ж попереджую, що я не лікар, а просто намагаюсь знайти відповіді на питання, що мене цікавлять. Це не теорія, а лише припущення. Будь ласка, критикуйте, висловлюйте свою думку і, може з часом я зміню і теорію під впливом додаткових факторів.

Всі люди різні

Отже, першим ділом пригадуємо не прописну істину: всі люди різні. Звідcи випливає, що кожна вагітна жінка буде набирати вагу при вагітності так, як знає її організм. Деякі їдять все, що заманеться, вдень вночі і не трошки звечора, а додають 7-12 кг. Деякі майбутні мамочки так само їдять і так само багато додають. Деякі жінки йдуть народжувати з вагою на 2 кг більше від до вагітної! (і таке буває). Деякі їдять не багато, ведуть активний спосіб життя, а набирають досить немало.

Але ж лікарі не звертають на це увагу. Маєте поправитись на 9-10 кг, а після цього додаємо до раціону розвантажувальні дні (щастя то яке!!!).

Індекс маси тіла до вагітності

В деяких джерелах, на щастя, згадується про Індекс маси тіла до вагітності, що розраховується за формулою:

значення маси тіла ділиться на зріст в квадраті в метрах. Наприклад: зріст жінки 1,70, вага – 63 кг. Розраховуємо ІМТ. 1,70×1,70=2,89; тепер 63:2,89=21,79. Це і є ІМТ.

 • > 18,5 – недостатня вага – надбавка має бути 12,5-18 кг
 • 18,5 – 25 – нормальна вага – надбавка за вагітність становить 11,5-16 кг
 • 25 – 30 – надмірна вага – надбавка 7-11,5 кг
 • < 30 – ожиріння – надбавка 6 кг і менше

Радує, що Інтернет хоч якось допомагає у цій справі, бо акушери-гінекологи,за рідким виключенням, здатні лише виписувати ліки в конкретну аптеку. Адекватного та тямущого лікаря треба ще пошукати. Це рідкість у наш час!

Отже продовжуємо з Індексом. Все це чудово та прекрасно, але надто вже усереднене. “Чому?”, – запитаєте ви. Є тіло, є його маса, зріст тощо.

Жінки однакового зросту та однакової маси тіла виглядають по-різному.

Різниця полягає в конституції тіла (товщина скелету, товщина кістки, кількість м’язів, жирової тканини та ще багато факторів, які не так важливо знати майбутній матері), у способі життя (активність, харчування). Важливо знати, що м’язова система відновлюється за допомогою води. Втрачаєте ви жир та воду. Заміщується це м’язами з водою. Тому візуальні зміни є – менші об’єми, а вага знижується дуже й дуже поступово.

Як це пов’язано з набором ваги у вагітних? Легко… Якщо м’язова система добре розвинена, тобто жінка активно займається спортом, то м’язових волокон у неї набагато більше. Вони потребують води, яку наш організм починає накопичувати з настанням вагітності.

В перші місяці жінка має набрати 1,5-2кг. Так ось, це і буде вода. Об’єми майже не зміняться. Отже, чим більше ви займаєтесь, тим більше води організм буде накопичувати, за умови, що ви випиваєте нормальну її кількість. У мене таке було. Я стала важчою на 5,5 кг і при цьому влазила в абсолютно всі свої речі та контрольні джинси.

Так само з кровоносною системою. Я вважаю, що не можна стверджувати напевно, що з настанням цікавого положення об’єм крові збільшиться на 1-1,5 л, що дає максимально до 2 кг. Чому ніхто не враховує ріст людини, її м’язову систему, що крізь пронизана кровоносними судинам?

Паралельно з кров’яною системою нерозривно пов’язана і функціонує лімфатична система (капіляри, судини, вузли, протоки і головний лімфатичний колектор — грудна протока, яка впадає в венозну систему) — в якій циркулює тканинна рідина — лімфа. Лікарі, калькулятори та формули не враховують це. А це ж усе рідина, об’єм якої з тижнями збільшується. От і йде набір ваги “незрозуміло” звідки.

Чому ж худі дівчата та жінки зазвичай набирають більше?

Багато з моїх подруг дійшли до 20 кг і вище? Медицина це теж не пояснює, на жаль. На щастя, відповідь можна знайти в аюрведі. Худі люди, особливо жінки, зазвичай мають суху шкіру. Про що це говорить? Про невелику кількість води в організм. Коли дитина починає розвиватись і рости, то потреба організму у воді значно збільшується. Він намагається якомога більше її утримати для нових потреб. Тобто, як і у випадку з жінками, що займаються фізичною активністю: йде нерівномірний набір ваги за рахунок збільшення об’єму рідини та утримання її в організмі.

Якщо об’єднати два вищезгаданих фактори (фіз. діяльність + недостатня маса тіла), то вийде, що наберете ви “трошки” більше, ніж прописано у всіляких таблицях та стандартах.

Залежність від пори року

На мою думку, також треба враховувати пору року, на яку приходиться вагітність. Зрозуміло, що 9 місяців чіпляють 3 пори року, але мені вважається, що основний період – другий триместр. Якщо це зима, – то організм відкладе кілька кг (і зовсім не води, а у бочки та живіт), ніж на весну та літо. Багато, хто забуває, що організм наш дуже розумний. Чому ж ніхто не думає, що при вагітності організм не захоче захистити не лише вас, а й дитину? От і ще парочку кг знайшлись.

Звичайно, темп набору ваги при вагітності дуже індивідуальний, на який впливає багато факторів. Не можна заперечувати, що кількість та якість їжі не впливають на ваші кілограми. Також денна активність дає свої результати.

Обмін речовин

Не секрет, що тимчасово уповільнюється й обмін речовин. Отже, їсти за двох не обов’язково, бо наберете за трьох. Достатньо збільшити раціон на 200-300 кал або один невеличкий перекус. Якщо ж постійно хочеться щось погризти, то спробуйте хоч іноді “погризти” заміняти та стакан ваги. Може й ви станете важчими на 100 г, але найімовірніше, що ви втратите їх ще у пологовому будинку, а не будете носити із собою кілька років. Але ,звісно, це індивідуально. Деяким треба значно збільшити й урізноманітнити харчовий раціон. Це вже окрема тема.

Коментарі