Догляд за молочними зубами
Батьківство Немовлята

Догляд за молочними зубами

Share Button

Ну що ж, після декількох тижнів примх та капризів, а інколи й – безсонних ночей, нарешті у Вашого малюка з’явилася маленька біла рисочка на яснах – перший зубчик. Протягом наступних декількох років, кумедна беззуба посмішка поповниться двома рядами маленьких зубів.

І хоча дитячі зуби мають маленький розмір і з часом випадуть, проте вони важливі. Молочні зуби готують щелепу до подальшого проростання корінних зубів. Тому, турбота за ними допомагає правильному формуванні щелепи та, відповідно, правильному жуванню та виразній вимові. Саме тому потрібен правильний догляд за молочними зубами.

Догляд за дитячими яснами

Ви можете починати догляд за яснами ще до появи перших зубчиків. Проте, звісно ж, не використовуйте зубну щітку та пасту. Зробіть це в такий спосіб:

 • Візьміть м’яку вологу мочалку або шматок марлі.
 • Злегка протирайте дитячі ясна щонайменше двічі на день.
 • Найкраще робити це після годування та перед сном.

Такий простий нехитрий спосіб допоможе позбутися бактерій на яснах. Навіть на маленьких зубах існує зубний наліт, де знаходяться бактерії. Його краще позбутись.

Чистка дитячих зубів щіткою

Як тільки з’явились перші зуби, можна братися за зубну щітку. Вибирайте з

 • м’якою щетиною
 • маленькою головкою
 • великим держаком.

На перших порах достатньо просто змочити зубну щітку. Коли зубів стане більше, можна почати використовувати трішки пасти, але не більше за рисове зернятко. Коли малюку виповниться 3 роки , можна збільшити кількість пасти до розміру горошинки. Чистьте лагідно. Не забувайте очищати довкола зубів: знизу і зверху.

Продовжуйте робити це до тих пір, поки Ваш малюк підросте і буде в змозі самостійно чистити зубки. Контролюйте процес, аж поки дитина буде в змозі полоскати рот та спльовувати самостійно. Зазвичай, це відбувається десь в 6 років.

Пильнуйте, чи не з’явились будь-які ознаки псування зубів: коричневі чи білі цятки або ямочки. Якщо Ви, або Ваш педіатр помітили такі ознаки, негайно зверніться до дитячого стоматолога.

Навіть, якщо немає жодних проблем, в однорічному віці варто звернутись до дитячого стоматолога по консультацію. Лікар порадить Вам:

 • як доглядати за зубами
 • про прорізування зубів
 • фтори
 • про смоктання пальця.

Прорізування зубів

Зазвичай, прорізування молочних зубів займає близько 2 років. Прорізання кожного зуба може відбувається по-різному. Це часто стає випробуванням, як для Вас, так і для Вашого малюка.

Прорізування зубів завдає дитині незручностей. Саме тому діти можуть плакати без видимих причин, а іноді їхня поведінка буває просто нестерпною. Труднощі з прорізуванням можна визначити й за такими симптомами:

 • надмірне слиновиділення
 • набубнявлені ясна
 • підвищена температура.

Як послабити дитячі страждання при прорізуванні зубів?

Гумове кільце. Дайте малюкові чисте гумове кружальце для прорізання зубів. Таких, будь-яких розмірів і забарвлень, зараз повно в дитячих магазинах. Можна, навіть, дати чисту губку для миття посуду. Одне важливе застереження: це має бути достатньо велике, щоб дитина не вдавилась.

Натирання ясен. Натирайте, масажуйте дитячі ясна чистим пальцем.
Крем для полегшення болю. Місцевий засіб, який втирається в ясна. В крайньому випадку! Містить бензокаїн, що не слід використовувати, коли зуб почав проростати. Управління продовольства і медикаментів (FDA) застерігає, що вживання таких продуктів, може бути вкрай небезпечним навіть для життя; це один із побічних ефектів.

В такому випадку краще вжити Тайленол (ацетамінофен), щоб заглушити біль та зменшити дитячі страждання. Варто порадитись з Вашим педіатром в цьому випадку. Ніколи не давайте малюкові аспірин. Його пов’язують з такою серйозною недугою як синдром Рея, летальність у дітей при якому, сягає 30%.

Якщо дитина аж занадто дратівлива чи невгамовна – зверніться до педіатра.

Попередження карієсу

На додаток до піклування про дитячі зуби, варто подбати і про їх захист. Щоб захистити зуби малюка від карієсу, наливайте в дитячу пляшку:

 • дитяче харчування від перевірених виробників
 • грудне молоко
 • джерельну воду.

Ні в якому разі не давайте малюкові фруктові соки, содові або солодкі напої. Підсожолоджені напої, навіть молоко, осідають на зубах. Це призводить до їх руйнування. Бактерії живляться цукром та виробляють кислоту, що приводить до руйнування дитячих зубів.

Якщо Ви збираєтесь вкладати малюка спати – наливайте в пляшечку тільки чисту воду. Ні в якому разі не додавайте ніяких підсолоджувачів, навіть меду.

Джерело: webmd.com

Коментарі