Mother is trying to calm her child
Батьківство Немовлята

Чому діти часто прокидаються вночі

Share Button

Дуже часто повноцінний, тобто безперебійний сон, є нездійсненною мрією для молодих батьків. Всі добре обізнані в тому, як важко досягти, щоб Ваша дитина спала протягом всієї ночі не прокидаючись. Що ж змушує малюків прокидатись та не спати посеред ночі? Експерти вважають, що немовля не спить вночі, бо це пов’язано з еволюційною біологію.

Ця тема присутня на всіх форумах, сайтах та журналах, присвячених дітям та вихованню. Там Ви знайдете безліч порад, що мали б Вам допомогти змусити спати Вашу дитину протягом всієї ночі. Але давайте, все ж таки, спробуємо розібратись в причині, яка змушує прокидатись Вашу дитину.

Тож, чому немовля не спить вночі?

Чому діти прокидаються вночі? Бо їм це властиво!

Судячи з досліджень Пітера Флемінга з Брістольського університету (Professor of Infant Health & Developmental Physiology Peter Fleming ), який є професором з психології розвитку та здоров’я дитини, немовлятам не властиво спати довгий проміжок часу. За його словами,- це ідея ХХ століття, що не відповідає дійсності і, як би не жадали цього багато молодих батьків. Він стверджує:

«Немовлятам не властиво спати протягом тривалих проміжків часу. Немає жодних доказів, що довгий сон принесе, хоч якусь користь малюкам. Навпаки, більш природно для них буде прокидатися частіше».

Насправді, навіть дорослі не сплять всю ніч

Професор університету Notre Dame University Дарсія Нарваез (Darcia F. Narvaez) говорить, що одне з найголовніших неправильних уявлень дорослих людей є те, що ми спимо 8 годин. Це не так!

«Дорослі просто забувають про те, що вони постійно прокидаються», – говорить вона.
«Ми стискаємо наш сон у 8 годин через те, що здебільшого маємо 8-годинний робочий день. Але, якщо переглянути історію, то це – ненормально.

Нормально – це мати короткі періоди пробудження та сну. Мисливці-збирачі спали протягом 2 годин, а потім вимушені йти на полювання чи збирання трав. І так протягом 24 годин. Так відбувалась еволюція».

Немовлятам необхідне зовнішнє почуття безпеки та близький контакт

«Людські діти народжуються на 9-18 місяців раніше від того, як закінчиться повний розвиток»,- стверджує Дарсія Нарваез. «Інші тварини одразу ж після народження, або дуже скоро, вміють ходити та скоро починають споживати їжу. Ми ж не можемо робити цього».

Тобто, вони, діти, покидають утробу матері в той час, коли їхній головний мозок розвинутий лише на 25%, а більшість його функцій ще не сформована. Це означає, що малюки для повноцінного розвитку потребують постійного піклування та надійний захист. Дитина хоче постійно відчувати матір поряд: так, як відчувала її в утробі. Чути серцебиття, дихання, тепло. Цим і обумовлюється часте прокидання малюків уночі, особливо – першого року життя.

Для кращого психічного та інтелектуального здоров’я

«Діти, які часто прокидаються посеред ночі, вважаються більш кмітливими та інтелектуально розвиненими» – стверджує Др. Флемінг. « Ті ж з них, які знаходяться у тісному контакті з батьками є більш організовані, мають кращу здатність до пізнання світу та менш схильні до депресій» – додає Нарваез.

Немовлята мають коротший цикл сну, порівнюючи з дорослими

Наш сон має циклічну дію. Дорослі, зазвичай, мають 90-хвилинний цикл сну, в кінці якого людина або майже прокидається, або дуже близько підходить до цієї межі. Пройшовши повний цикл сну, у дорослої людини починається новий і, вона знову міцно засинає.

У немовлят такий цикл менше і складає 60 хвилин. А враховуючи те, що самим малюкам засипати не властиво, то вони частенько прокидаються і стають неспокійними, аж поки мама чи тато їх не заколисують та допоможуть заснути знову.

Батьки мають заспокоювати дитину. Коли дитина плаче, навіть тихенько, – це серйозна нервова напруга для дитини

Дослідження 2011 року показали, що немовляти, зрештою, вчаться переставати плакати з часом. Але, в той час, як це значно зменшує батьківський стрес, у дітей він,- стрес, – навпаки, іде вгору.

Нарваез пояснює: «Тіло дитини проходить через цикл: відчуття комфорту змінюється відчуттям напруги, бо починають збільшуватись гормони стресу. Добре, якщо батьки поруч, щоб заспокоїти дитину. Це вчить дитину утримувати реакцію на стрес на більш спокійному рівні».

«Якщо ж батьки ніяк не реагують, то втручається симпатична система – реакція “бийся чи біжи”: треба поспішати, бо помреш, якщо не отримаєш уваги. Якщо ж і це не спрацьовує, то включається реакція парасимпатичної нервової системи – “застигнути або ж знепритомніти”. Це екстремальна реакція, але дуже потрібна, щоб не вичерпати всю енергію та померти від безсилля. Це – природа».

Dad is an important person in kids' life
Батько – важлива людина в житті дитини

Діти сплять вдень та прокидаються вночі, щоб отримати додаткову увагу

Частенько малюкам подобається спати вдень і пустувати вночі.

«Біологічно, вони мають з цього користь, відтоді як їм приділяють повну увагу двоє батьків. В нічний час не так багато відволікаючих моментів»

– говорить Др. Флемінг. З біологічної точки зору, все, що робить дитина є нормальним та має сенс. Це просто незручно батькам ХХІ сторіччя.

Діти не мають бути відділені від батьків: і не важливо, чи це окреме ліжко, чи кімната

«Якщо брати за приклад еволюційний розвиток, то ми побачимо, що немовлята завжди перебували в тісному та тривалому контакті з матір’ю, яка носили їх всюди.

Я довго працював в Африці та в багатьох інших місцях нашої планети, де мами постійно носили малечу з собою. Діти спали, коли їм треба було спати та перебували у стані бадьорості, коли так мало бути. Але постійно з мамою, а це полегшує й грудне вигодовування.

Якщо дитина постійно перебуває з мамою, думка про те, що дитина має спати 8 годин, навіть не з’являється. І це працює в більшості куточках планети та з усіма немовлятами».

Доктор Флемінг, що поклав багато років на дослідження синдрому раптової дитячої смерті (РДС), наголошує: «Якщо дитина спить в окремій кімнаті, то шанси синдрому РДС значно збільшуються».

Спільний сон – популярна практика по всій планеті. Діти жадають особистого контакту та дуже засмучуються, коли не отримують його

Флемінг стверджує, що спати з немовлям – набагато поширеніша практика в світі, ніж ми думаємо.

«Ідея, що спати разом з немовлям – неправильно, – це абсолютна нісенітниця, нонсенс. Так відбувалась еволюція: саме так спали й продовжують спати малюки впродовж пів мільйона років. І це нормально».

Професор Брістольського університету додає, що в той час, як багато батьків працюють і не мають змоги приділяти достатньо уваги дітям, треба шукати компроміси. Такі, щоб знаходитись в найбільш близькому контакті з дітьми, коли батьки мають змогу.

Незважаючи на те, що Ви чули про дитячий сон та як це впливає на Ваше терпіння, це нормально, що діти часто прокидаються вночі.

Немовлята налаштовані на те, щоб їх потреби задовольнялись батьками за першою ж вимогою вночі з багаторазовим харчуванням. Тут нічого не можна зробити.

Флемінг у своїх наукових роботах пише: «Суспільство змінюється набагато швидше, ніж біологія. Біологічна модель, що розвивалась та працювала протягом сотні століть не може просто так раптово почати ігноруватись та перестати існувати. Особливо, коли в протилежному еволюції нема ніяких переваг».

Джерело: buzzfeed.com

Коментарі