Чи Ваші діти сплять достатньо?
Батьківство

Чи Ваші діти сплять достатньо?

Share Button

Відомий спеціаліст зі сну професор Крістін Евіс (Kristin Avis, Ph.D.) добре обізнана, як недостатня кількість сну може зруйнувати дитяче життя. «Я пригадую одного свого маленького пацієнта дошкільного віку, якого вигнали з дитячого садка за його негідну поведінку», – каже доктор Авіс. Вона є директором Pediatric Sleep Disorders Center при Children’s of Alabama hospital в Бірмінгемі.

Дитяча поведінка було такою жахливою, що його вихователі почали підозрювати СДУГ (синдром дефіциту уваги та гіперактивності), але педіатр, на щастя, після обстеження, все ж таки вирішив направити дитину до доктора Евіс. «Бідна дитина просто не висипалася! Хлопчик не спав вдень, і до того ж, він мав непослідовний графік сну вночі», – каже доктор Евіс. Вона приписала йому режим, який включав післяобідній сон. За декілька тижнів хлопчика було не впізнати.

На жаль, такі випадки не поодинокі і причини можуть різнитися. Одна з них – це сучасні високотехнологічні смартфони та гаджети, якими так щедро обдаровують своїх чад самі ж батьки і, які дуже легко забирають наших дітей з країни сновидінь. Інша важлива причина – це брак часу у батьків.

Багато з них змушені працювати надурочний час, багато часу займає дорога тощо. Через це багато родин страждають від недостатньої кількості часу, проведеного разом. В результаті – жертвою стає сон. Та якщо для дорослих недостатня кількість сну – це ще пів-біди, то для маленьких дітей наслідки можуть бути досить негативними.

Встановіть певну рутина підготовки до сну

На жаль, зовсім не потрібно багато безсонних ночей, щоб нашкодити Вашій дитині. «Втрата, всього-на-всього, 30 хвилин сну за ніч негативно позначається на добробуті дитини»,- стверджує Ліза Мельтцер (Lisa Meltzer, Ph.D.), яка є спеціалістом зі сну та професором з педіатрії в госпіталі National Jewish Health у Денвері. Негативні наслідки включають погані успіхи в навчанні, патологічний стан тривоги та гіперактивність.

Нестійкий графік сну – ще одна проблема. Дослідження, проведені журналом Journal of Epidemiology & Community Health показують, що діти у віці 7 років, які йдуть спати в різний час, мають значно гірші показники в навчанні, ніж ті, які йдуть спати в один і той самий час. Це тому, що непередбачуваний час відходу до сну плутає наш внутрішній годинник та робить більш складнішим та довшим процес засинання.

На щастя, негативні наслідки можна подолати невеликими зусиллями та терпінням. Ми залучили найкращих спеціалістів зі сну щоб допомогти Вашій дитині подолати ці проблеми.

4 кроки до Країни сновидінь

Переважна більшість дітей може використати ці маленькі хитрощі для покращення сну.

1.Створіть рутину

Рутина допомагає дітям заспокоїтись та сприяє налаштуванню на сон. Обов’язково присвятіть деякий час і почитайте казку чи історію. Робіть це разом, навіть, якщо Ваша дитина вже читає щось сама. Доктор Евіс стверджує: «Читання книжок перед сном сприяє кращому дитячому сну».

2.Позбудьтеся електронних спокус

Блакитне світло, яке випромінюється з екранів комп’ютерів, смартфонів та телевізорів порушує здатність тіла засипати. Це стосується, до речі, не тільки дітей, а й дорослих. Тож виключіть всі електронні прилади, щонайменше, за годину до сну. Рейчал Мун (Rachel Moon, M.D.), автор книги «Sleep: What Every Parent Needs to Know», щоб позбавити дітей спокуси скористатись електронними девайсами знову, як тільки Ви покидаєте кімнату, радить залишати їх в недоступному для дітей місці.

То ж, якщо Ваша дитина має власний телевізор в своїй кімнаті,- а таких зараз немало, – позбудьтесь його. Адже, в такому випадку загрозу для сну становить вже не тільки блакитне світло екрану, але й різні цікаві дітям телевізійні програми, яких зараз немало.

3.Позбудьтесь цукру

Обов’язково приберіть всі солодкі страви з вечірнього меню. Солодке – це дуже потужний енергетик, а зайва енергія перед сном дитині зовсім не потрібна. Якщо Ваша дитина любить перекусити перед сном, спробуйте щось низькокалорійне та багате на протеїни. Це допоможе дітлахам довше залишатись ситим та прискорить засинання.

4.Створіть затишну обстановку

Сутінки та свіже прохолодне повітря допоможе заснути не тільки дітям, а й дорослим. Доктор Мун стверджує: «Темрява допомагає ввійти дитині в природній добовий ритм». В сутінках тіло починає виробляти більше мелатоніну, гормону, що робить Вас сонним.

Тож, не зловживайте ввечері яскравим світлом та добряче провітріть кімнату перед сном. Якщо Ваш малюк боїться темряви – використовуйте нічні світильники, або ж залиште двері дитячої кімнати трішки причиненими.

Порада: Уникайте використання дитячої кімнати як місця для покарання. Це може викликати негативні емоції дитини та ускладнити засинання ввечері.

Як краще засинати та спати

Як довго діти мають спати?

Поради від американської National Sleep Foundation.

  • Діти від 2 до 3 років: 12 – 14 годин на добу (включаючи денний сон).
  • Діти від 3 до 5 років: 11 – 13 годин за ніч.
  • Діти від 5 до 10 років: 10 – 11 годин за ніч.

Порада: Зазвичай шкільні канікули руйнують сталий режим дня і, коли приходить час повертатись в школу, виникають складнощі з ранковим пробудженням. Цю проблему вирішити не так вже й важко. За два чи три тижні до початку нового навчального року, зміщуйте час відходу до сну на 10 – 15 хвилин раніше. Робіть так аж поки не досягнете потрібного часу.

Ваша дитина замало спить

Основні небезпеки

«В маленьких дітей недосипання викликає роздратування, після роздратування, новий приступ роздратування», – розповідає доктор Мун. Тож, головний наслідок постійного недосипання у дітей: роздратування та мінливий настрій.

Поглянемо на дослідження

Дослідження, які були проведені в США серед 2400 школярів показали, що недосипання всього в одну годину протягом 5 ночей призводить до зниження успіхів у навчанні.

Проблеми з зайвою вагою

Дослідження British Medical Journal показують, що діти у віці 3 років, які сплять менше 10,5 годин, на 45% більш схильні до ожиріння при досягненні семирічного віку. Причина полягає в тому, що недосипання призводить до підвищення рівня гормону грелин – гормону голоду, який регулює апетит і сприяє розподілу та швидкості використання енергії.

Погіршення стосунків

Втомлені діти можуть бути гіперактивними, можуть бути грубими та непривітними, а можуть просто замкнутися в собі. В будь якому випадку, це призводить до погіршення стосунків як з Вами, так і з вчителями та однокласниками, чи навіть з друзями.

Частіші хвороби

«Дослідження проведені серед дорослих доводять, що хронічний недосипання ослаблює імунну систему», – стверджує доктор Мельтцер. «Те ж саме стосується і дітей». Постійний брак сну підвищує ризик захворіти на простуду, грип та інші захворювання.

Хибне коло

Доктор Мун стверджує, що діти, які не сплять допізна не втомлюються, а збуджуються. Тому, коли нарешті приходить час лягати в ліжко, вони занадто знервовані, щоб відразу заснути. Це, в свою чергу, може спричинити проблеми зі сном.

Приголомшливі дані про сон

Як вберегти сон Вашої дитини

Нічні жахи

Заспокойте дитячі страхи. Ваша найкраща стратегія це, перш за все, бути спокійним самому. Повірте: діти дуже добре відчувають Вас і Ваші емоції. А якщо дитині наснився страшний сон, включіть нічне світло, обговоріть разом нічний кошмар. «Ваша ціль найшвидше заспокоїти дитя та допомогти якнайшвидше знову заснути», – саме так стверджує Мішель Борба (Michele Borba, Ed.D.), авторка книги «12 простих секретів, які має знати справжня мама».

Вранці поговоріть про поганий сон знову. Дайте дитині зрозуміти, що Ви сприймаєте дитячі переживання серйозно, але все ж намагайтесь не робити з цього великої проблеми.

Потрібність

Тренування самостійного засинання школяра початкових класів. Школярі початкових класів частенько вимагають Вашої присутності при їхньому засинанні. Звісно ж, погоджуйтесь, але просіть зачекати в ліжку, поки Ви не закінчите якусь домашню справу. Поступово збільшуйте свою відсутність з декількох хвилин до 5, а потім і до 10. Така тактика, звісно ж, потребує часу, але подивіться на це, як на інвестиції в майбутнє.

Іншу тактику, якщо дитина часто кличе батьків посеред ночі для того, щоб Ви її заспокоїли чи обняли, пропонує доктор Борба. Давайте два жетони від якоїсь старої настільної гри дитині на ніч. Поясніть, що кожен із них він чи вона зможе обміняти на візит когось з батьків посеред ночі. У випадку, якщо обидва будуть використані, – жодних візитів. Це дозволить дитині почувати, що вона має контроль над Вашими відвідинами.

Розслаблення

Проженіть турботи. Після казки на ніч зостаньтесь з малюком. Дайте йому змогу розслабитись. Пригадайте все гарне, що трапилось вдень. Це допоможе розслабитись та заспокоїтись, а відповідно – й добре поспати.

По початку перевіряйте кожні 10-15 хвилин, чи заснула Ваша дитина, але не заходьте в кімнату. Саме так радить діяти Дебора Педрік (Deborah Pedrick), засновниця Family Sleep Institute у Стемфорді. «Таким чином, Ви не створюєте прецедент, що Ви будете заходити кожного разу, коли дитині захочеться побалакати.

Не пропонуйте дитині покинути ліжко. Та ні в якому разі не дозволяйте виходити з кімнати чи займатись чимось іншим, навіть читанням, адже цим Ви можете лише заохотити подібну поведінку», – стверджує Дебора.

Нічні битви

Як справитись з підлітками. Поза всяким сумнівом, справитись з 10-річними набагато складніше, ніж з маленькими дітьми. Проте, розклад для сну, як і будь-які інші правила у Вашій родині, не обговорюються. Скликайте домашню нараду для обговорення цього правила.

Враховуючи те, що Ваша дитина вже розуміє наслідки своїх дій, відкрито поговоріть з нею про наслідки її вчинків, які впливають не тільки на неї, але й на батьків. Поясніть, що для того, щоб мати достатньо сили для розваг на вихідних, всі мають відповідно відпочивати протягом тижня.

А вже після такої розмови встановіть свої правила. Окрім виключення всієї наявної електроніки, обов’язково приберіть іграшки чи книги. Прослідкуйте, щоб дитина одягла піжаму, вмилась та почистила зуби.

Поза всяким сумнівом, на папері це виглядає набагато простіше, ніж в реалії. Вам доведеться витерпіти багато чого на шляху до здійснення намічених цілей. Але, якщо Ви будете послідовними, поза всяким сумнівом, все вийде.

Джерело: scholastic.com

Коментарі