Чому у дитини болить животик
Батьківство

Чому у дитини болить животик

Share Button

Як би батьки не піклувались у маленьких дітей, частіше чи рідше, болять животики. І не завжди малюки здатні правильно описати симптоми, що, в свою чергу, ускладнює вибір ефективного лікування. То ж, нижче Ви знайдете типові причини виникнення болю в животі і як його ліпше лікувати.

Запори та гази

На що це схоже: Зазвичай, – це судоми та здуття живота.

Що відбувається: Якщо Ваша дитина два або більше днів не випорожнялась, більш ніж ймовірно, що малюк страждає на закреп. Згідно з недавніх досліджень журналу Journal of Pediatrics майже в половині випадків саме запори є причиною гострого болю в животі. В деяких випадках, навіть, якщо дитина спорожняється кожен день, все одно у неї може бути запор.

“У деяких дітей дефекація відбувається кожен день, проте вони не випорожняють все з кишечнику повністю”, – доктор Dan Thomas, дитячий гастроентеролог дитячої лікарні в Лос-Анджелесі.

Газ в шлунку виробляється, коли їжа? – а найпаче цукор, – розщеплюється у великій кишці. Це природній процес, проте, у деяких дітей виробляється більше газу? ніж у інших. Якщо у Вашої дитини лактозна непереносимість, молочні продукти будуть викликати болісне газоутворення.

Як діяти: “Слідкуйте, щоб Ваша дитина отримувала клітковини та рідини, та, по можливості, уникайте білого хлібу, макаронів, рису, бульби, молока, сиру, яблук та бананів”, – стверджує педіатр Laura Jana, співавторка книги “Food Fights: Winning the Nutritional Challenges of Parenthood Armed With Insight, Humor, and a Bottle of Ketchup”.

Пластівці та грушевий сік можуть полегшити симптоми, проте варто порадитись з лікарем. Адже Вашій дитині, можливо, потрібне дитяче проносне чи мінеральна олія, зокрема рицинова, більшt відома, як касторка. Перед використанням проносного обов’язково порадьтесь з педіатром. Уникайте бобових, газованих напоїв та фруктових соків.

Рефлюксна хвороба

На що це схоже: У дітей рефлюксна хвороба буває в будь-якому віці. Немовлята часто плюють, метушаться під час годування та коли лежать на спині. Доросліші діти відчувають печію в горлі та в середині живота, яка, навіть, може розбудити їх в ночі.

Що відбувається: Рефлюкс, в медицині, – рух рідини в зворотному напрямку, відносно її природного руху. М’язи, які зазвичай закривають стравохід — не роблять це повністю, дозволяючи шлунковому соку попадати зі шлунку в стравохід. У багатьох новонароджених буває рефлюксна хвороба, яку, зазвичай вони переростають у віці 6 місяців. Якщо рефлюксна хвороба триває протягом тривалого часу, вона переростає в гастроезофагеальну рефлюксну хворобу (ГЕРХ), яка потребує медичного втручання.

Як діяти: Вам потрібно поговорити з Вашим лікарем про ліки проти печії для Вашої дитини. Нещодавні дослідження свідчать, що кількість дітей віком до 4 років, які приймають ліки від печії та інших шлунково-кишкових хвороб, збільшилась більш ніж на 50%, починаючи з 2002 року.

“Це може призвести до ожиріння, яке може призвести до змін в функціюванні стравохідних м’язів”, – наполягає доктор медицини Benjamin Gold, професор педіатрії в Emory University School of Medicine в місті Атланта. Рефлюкс може бути викликаний певними продуктами, тож варто слідкувати за харчуванням дітей та відповідно реагувати.

Найчастіші збудники рефлюксної хвороби:

 • жирна їжа з мереж швидкого харчування
 • гостра їжа
 • кислотні фрукти (такі як помаранчі)
 • м’ята
 • шоколад
 • кофеїн
 • великі порції
 • пізня вечеря.

Такі препарати як Антациди (зокрема всі відомий Альмагель) допоможуть полегшити симптоми дітям від 2 років та старше.

Абдомінальний біль

На що це схоже: Повторювальні больові відчуття в області живота, які, зазвичай, сильніші вранці, коли дитина йде до туалету. Біль може тривати декілька годин, або відпускати та повторюватись протягом декількох тижнів, чи навіть більше. Може бути достатньо сильним.

Що відбувається: Деякі діти, просто мають надчутливий кишечник, тож багато-що, починаючи від вірусів і закінчуючи звичайними газами, може завдати болю. “Ситуація схожа з тим, як після сонячного опіку, шкіра лишається дуже чутливою протягом певного часу”, – пояснює доктор медицини Carlo Di Lorenzo, голова педіатричного відділення гастроентерології в Загальнонаціональному Дитячому Шпиталі (Nationwide Children’s Hospital), в місті Коламбус, Огайо.

Стрес — ще одна ймовірна причина абдомінального болю. Нерви в кишківнику, які напряму пов’язані з мозком, спричиняють реакцію в нашому животі, коли Ви налякані або збуджені. Такий зв’язок, у деяких дітей, більш інтенсивніший і, відповідно, викликає посилену реакцію на стрес.

Як діяти: Будьте більш терплячими. Як показують дослідження, діти будуть менше страждати від абдомінального болю, якщо батьки намагаються відволікти дитину від нього, ніж просто співчувають.

Доктор Ді Лоренцо не радить зневажати скарги дитини на біль, він дійсно реальний, поза тим, не варто дозволяти дитині пропускати школу. Чим більше днів в школі дитина пропустить, тим більше вона буде нервуватись, щодо повернення, що, в свою чергу, може спричинити нові приступи болю.

Натомість, краще дати дитині прилягти на 10 хвилин, або ж відволікти її чимось іншим. Якщо Ви не в змозі відволікти дитину, чи приступи болю повертаються, змушуючи дитину плакати, варто відвести дитину до педіатра.

Лікування може включати ліки харчові добавки з клітковиною, спазмолітичні ліки та легкі антидепресанти (для дітей). Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), візуалізація та, часто, гіпнотерапія можуть допомогти.

Торішні Нідерландські дослідження, показують, що гіпноз може полегшити біль у 85% дітей, що значно краще, порівнюючи з 25% дітей у контрольній групі, які лікувались без гіпнозу.

Синдром подразненого кишечнику

На що це схоже: На додачу до загального болю в животі, який часто трапляється вночі, діти, які хворіють на синдром подразненого кишківнику, зазвичай, страждають на здуття та гази. Всі ці негаразди можуть супроводжуватися діареєю чи запором.

Що відбувається: Синдром подразненого кишечнику є близьким родичем абдомінального болю. Він більш властивий підліткам, проте, інколи трапляється і в молодших дітей, найпаче у тих, хто має членів родини, які теж страждали на синдром. Також його може спричинити надмірна чуттєвість кишківнику на певну їжу та стрес. Не існує конкретного тесту на виявлення захворювання на синдром подразненого кишечнику, проте, лікар, за допомогою певних тестів, може поставити Вам точний діагноз.

Як діяти: Вживаючи менш жирну їжу, багату на харчові волокна, Ви зможете зменшити силу спазмів, які спричиняють синдром. Зменшення кількості їжі та напоїв, з доданою фруктозою та сорбітом, допоможуть подолати діарею. Полегшити симптоми синдрому зможе гіпнотерапія.

Виразка

На що це схоже: Дитина відчуває тупий біль, який то з’являється, то відступає, в животі. Часто посеред ночі, коли шлунок пустий. Дитину може нудити, а при випорожненні бути сліди крові.

Що відбувається: Виразка дуже рідко зустрічається у дітей. І, хоча вважається, що захворювання не може бути викликане емоційним стресом, проте він може спричинити загострення хвороби.

Зазвичай, збудником хвороби виступає бактерія гелікобактер пілорі, яка попадає в організм через їжу та воду.

Надмірне споживання нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), таких як Ібупрофен, також може спричини виразку. Проте, таке може трапитись тільки у дітей, які вживають знеболюване при таких хронічних хворобах як артрит, або після спортивних травм.

Як діяти: Якщо лікар виявить у Вашої дитини виразку, то, скоріш за все лікування буде включати кислотно-блокуючі медикаменти та та антибіотики. Юним атлетам, виразка яких, була спричинена вживанням нестероїдних протизапальних препаратів, потрібно бути більш обачними зі знеболюваними препаратами та як альтернативу їм вживати панадол.

Абдомінальна (черевна) мігрень

На що це схоже: Біль в області живота, інколи досить сильна, яка може тривати більше години, а інколи, декілька днів. Дитину, може, часто нудити, вона втрачає апетит, почувається млосно та задурманеною. Інтервали між нападами болю можуть тривати тиждень, а то і більше.

Що відбувається: Точні причини виникнення як черевної, так і головної, мігрені не відомі, проте, вважається, що її можуть викликати тригерним фактором. Також, схильність до мігрені передається спадково.

Як діяти: Інколи діти можуть відчувати наближення приступів болю, тож давши їм приписані лікарем ліки, можна їх попередити. Також слідкуйте, щоб дитина спала за розкладом та регулярно харчувалась здорової їжею.

А якщо це апендицит?

Як показують останні дослідження, класичні симптоми апендициту, які властиві дорослим, відрізняються у дітей. Це часто призводить до того, що дітям з апендицитом можуть поставити невірний діагноз.

Апендикс — це маленький орган, розташований на куполі сліпої кишки. І хоча, достеменно його функція не з’ясована, відомо, що він містить протизапальні клітини. Проте, при запаленні апендиксу, його потрібно видаляти, доки він не розірвався і бактерії не попали до черева.

Як стверджує доктор медицини David G. Bundy з Johns Hopkins Hospital апендицит може розвинутись у дітей будь-якого віку, а запалення апендиксу, у дітей старше 4 років.

Якщо черевна біль Вашої дитини відрізняється від звичайної та супроводжується лихоманкою і підвищеною температурою — негайно зверніться до лікаря. Особливо небезпечний біль, який починається десь посередині живота, а потім опускається нижче та праворуч. Може супроводжуватись блювотою (зазвичай зеленого кольору) та діареєю.

Домашній тест для виявлення апендициту. Натисніть на ділянку живота, що болить, а потім різко відпустіть руки. Якщо, як тільки Ви прибрали руки, біль посилилась — викликайте лікаря. Також можна попросити дитину пострибати. Якщо це викликає болісні відчуття — викликайте лікаря.

Домашні засоби від болю в животі:

 • Відволікання
 • Тепла ванна
 • Зернові пластівці
 • Трав’яний чай
 • Відпочинок
 • Грілка

Джерело: parents.com

Коментарі